Повече от два пъти са се увеличили бездомниците и скитниците в страната през последните 3 години. Това показват данни на Агенцията за социално подпомагане. Социалните актуализират данните си на всеки 3 месеца. В края на септември на улицата са живели 1370 души, пише в. Монитор.
„Към момента броят им може да се е увеличил с не повече от 20–30 човека”, обясниха социални служители. През 2010 г. в АСП са преброили 575 скитници, година по-късно броят им се увеличил до 709. През миналата година живеещите на улицата са 992-ма души. Това обаче са само регистрираните бездомници, с които социалните служители са работили. „Най-много регистрирани бездомни в края на септември е имало в София – 535. В община Русе без подслон са 233, а в община Пловдив – 171”, заявиха от АСП. През деветмесечието на годината социалните са провели 3359 акции за просещи деца в цялата страна. Регистрирани са 103 деца, които молят за милостиня. За половината от тях социалните са издали заповед за закрила, защото родителите им ги заставяли да просят.
Всеки трети бездомен в кризисните центрове в София е от провинцията. Това показват данни на Столична община. „Около 30% от хората в центровете за кризисно настаняване са от провинцията. Най-често това са строители, които са останали без работа след края на сезона”, обясни пред „Монитор” шефката на дирекция „Социални дейности” към Столична община Мина Владимирова. В столицата има два центъра с капацитет от 170 места, в които останалите без подслон могат да преспиват. В момента има 70 свободни легла. „Няма къде другаде да отида. Ако не е центърът, ще умра от студ на улицата”, обяснява 55-годишният Илия, който от 3 г. скита из столичните улици. През деня неграмотният мъж проси милостиня на бул. „Витоша”, а нощем се прибира на топло в центъра. Освен в кризисни центрове бездомниците могат да потърсят подслон и в центрове за временно настаняване.
„Тук има хора с различни съдби. Някои са продали апартаментите си и няма къде да живеят, други са загубили бизнеса си”, заяви директорът на центъра за временно настаняване в „Красна поляна” Валентина Рунева. Таксата в такъв център е 30% от доходите на бездомниците. В случай че те нямат никакви пари, остават безплатно за сметка на институцията. В страната има 13 специализирани институции, 3 от които в столицата. В тях хората могат да останат до 3 месеца в рамките на година. Често обаче социалните удължават срока с по месец, докато им намерят общинско жилище, в случаите, в които хората отговарят на изискванията, или място в друга институция. Баба Стефка живее в центъра в „Красна поляна” от април. Престоят й е удължен, защото чакала свободно място в старчески дом.
Жената има 2 висши образования и от 23 г. живее сама, след като цялото й семейство загива в катастрофа. „Живеех под наем, но парите не ми стигаха. Преди години реших да строя къща. Строителят изгради сградата само до първия етаж, каза, че няма повече пари и избяга”, разказва 78-годишната софиянка. Капацитетът от 120 места в центъра в „Красна поляна” е запълнен.
За 3 години бездомниците са се увеличили два пъти
- 20.12.2013 | 07:27
- 901