Преди една година проблемът с бежанската вълна ни се струваше някак си далеч от нас. Бежанците бяха нещо, което няма да засегне страната ни. Многократни бяха сигналите, че бежанската вълна ще тръгне и към България. Продължавам да настоявам, предишното ръководство на Агенцията за бежанците, или сегашното ръководство, да каже за какво бяха използвани парите, които дойдоха за укрепване на убежищата и за нормалните условия за живот на бежанците, както и за укрепване на външните граници.
Това каза на пресконференция: „Бежанската вълна – нараства ли ксенофобията в българското общество?” евродепутатът Илияна Йотова. "До момента никой не ми е дал отговор. Аз внесох едно парламентарно питане до Европейската комисия (ЕК) и още по една тема, за която в България сякаш не става дума. Как в предишния бюджетен период бяха използвани средствата от фондовете за бежанците, за хуманитарна помощ, за страните, от които идват бежанците? До колко и как тези огромни средства, които се изпратиха в тези страни дават резултат и станаха преграда за тези потоци”, допълни Йотова. Тя подчерта, че очаква всеки момент отговор от ЕК, който ще бъде предоставен на българската общественост. По думите й, на 20 и 22 януари по инициатива на евродепутатите ще има мисия на Комисия по правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент, ще бъдат обиколени всички места за временно настаняване на бежанци, както и южната ни граница, за да видят европейските партньори, че България прави всичко възможно, за да се ограничи бежанския поток. Освен това, ще бъде направен анализ за това, доколко и как страната ни се справя с участието си в системата ШИС 2 (Шенгенската информационна система) – система, която събира данните за потоците на бежанците през територията на ЕС.
„Закъсняха институциите у нас. Ако по-рано се бяхме показали като държава, че всяка една институция знае правата си, отговорностите си, знае какво трябва да се върши и каква е частичка от общата машина, която трябва да се справи с бежанския проблем, ако имаше не противопоставяне на институциите помежду им (изпълнителната и президентската власт), много от страховете гражданите, които са посочени в проучването за нарастването на ксенофобията, нямаше да съществуват в такава степен”, каза още Йотова. По думите й, най-голямата заплаха за националната сигурност не е хуманитарната помощ и за това, как бежанците ще прекарат зимата, защото всеки момент се очаква да дойде първата помощ от Европейската комисия в размер на около 7 милиона евро. Най-страшното са отрицателните показатели на отношението на българското общество към бежанците, едно непремерено политическо говорене и една употреба от страна на определени политически партии, които покачват рейтинга си по този начин.