Дефицит на мляко у нас

share

Дефицит на мляко у нас. На годишна база цените на млечните продукти отчитат най-голям ръст от всички храни. Изкупната цена на суровината скочи драстично и стигна 80 стотинки за литър мляко.

Само за година международните цени на млякото и млечните продукти са се увеличили с 25 на сто. У нас цените също тръгнаха нагоре, но по-бавно, показва статистиката, предаде БТВ.

„Настъпи един сериозен срив в продажбите в Световен мащаб. Еврпейският съюз и САЩ поеха мястото на Нова Зеландия, за да задоволяват китайските потребители, от там цента на млечните суровини и на готовите продукти се вдигна”, обясни Едуард Стойчев от Държавна комисия по стоковите борси и тържищата.

За 7 години цените у нас са се променили чувствително, а поскъпването е с 80 на сто.

Само през последната година цената на сиренето е скочила с 10 процента, а на кравето масло с 9 на сто. Българската суровина обаче не стига и затова скъпият внос се отразява на цените за крайния потребител. „България за трета поредна година ще изпълни около 40 процента от квотата си определена от Европа за мляко. Така че се очаква около 400 хиляди тона мляко да изпълним, което е 40% от квотата, което е плачевно за момента в България”, коментира животновъда Танчо Колев.

„В следствие на това задържане на цените от предприятията пък води до другото - фалити на предприятия, които се наблюдават през последната година в България и освобождаване на работни места, което не е радващото, защото това е една ликвидация на част от предприятията”, коментира Димитър Зоров от Асоциация на млекопреработвателите.

Дефицитът на мляко у нас обаче няма да доведе до рязък скок в цените, защото потреблението се свива, успокояват анализаторите.
 

Водещи новини

Още новини