Българската агенция по безопасност на храните проведе 2104 проверки за фалшив оцет в страната. Близо 120 тона фалшив оцет е бракуван и унищожен, а на други над 16 тона е наложена забрана за продажба заради лъжливи етикети. Освен тези 120 тона фалшив оцет още 16 156 литра са изтеглени от магазините.
Те трябва да се преетикират, защото производителите всъщност пробутвали синтетичен оцет за натурален ябълков или винен и така с изписаното на етикета лъжат потребителя. Най-масовата злоупотреба с некачествен оцет е от плевенската фирма „Веда". Там са произвели 10 793 литра с неразрешени от закона добавки. Освен 6924 бутилки за собствената марка „Веда" такъв оцет те са произвели и за фирмите „Арте", „Любекс" и „Крина".
Рекордьор на некачествен оцет е друга плевенска фирма - ПВД ООД, която е бутилирала и приготвила в палети за търговската мрежа 99188 литра, т.е. близо 100 тона оцет. При последната проверка на „Винпром Дупница" са иззети 1387 литра с вложени в тях неразрешени добавки. Ревизията на тази фабрика установи драстични нарушения и запечата склад с бутилирана продукция от 33 тона оцет.
И трите фирми - „Веда", ПВД и „Винпром Дупница" са в черния списък на ХЕИ при мащабна акция още през 2001 г.
Проверките разкриха и два нелегални цеха във Варна с готови за експедиция в търговската мрежа 3878 литра оцет и 1319 литра в менте работилница на ЕТ „Памид Е. Скендер" в шуменското село Стан. Фалшив оцет и тази есен развали туршиите на хората. Специалистите препоръчват да се купува естествения натурален винен или ябълков оцет, а не Е260, което означава разредена оцетна киселина с ароматизатори и оцветители.
Трябва да се четат етикетите и особено дребния шрифт, с който изписват съдържанието на продукта. Задължително да се гледа и датата на производство, данните на производителя, както и киселинното съдържание в проценти. Оцет под 6% да не се купува!