Лондон най-после предприе стъпка за отпадането на ограниченията за работа към гражданите на България и Румъния, пише "Монитор".
Според предприсъединителните договори на двете страни с ЕС всички държави членки трябва да отворят трудовите си пазари от 1 януари 2014 г. Редица британски политици обаче усилено призоваха в последните месеци бариерата да не се вдига заради опасения от вълна от имигранти от Източна Европа.
Въпреки това Великобритания пренаписа имиграционните си правила заради нас два месеца преди договореното отваряне на пазара й на труда за българи и румънци. Властите на Обединеното кралство обновиха официалните си документи в които се разясняват правата на гражданите от двете източноевропейски страни.
На интернет страницата на Граничната имиграционна служба UKBA бе публикуван нов документ – наръчник на работодателя във Великобритания. След пространното обяснение какви са рестрикциите за упражняване на труд към българите и румънците най-сетне се появи изречението, че всички ограничения важат до 31 декември 2013 г.
За работодатели, които ще наемат служители от България и Румъния от 1 януари насетне заплахите от преследване от закона и тежки глоби вече няма да важат. Според експертите тази актуализация на официалните документи трябвало да стане по-рано, за да имат достатъчно време британските работодатели да се запознаят с новите изисквания и да не се страхуват от нарушения, когато назначават източноевропейци. Дори и сега българи, които притежават разрешително за работа или т. нар. синя карта, срещат трудности да си намерят легална работа, защото работодателите не желаят да поемат излишен риск и вместо да поискат справка с имиграционните служби, те предпочитат да отбягват нашенците.
След приемането ни в ЕС от другите тогава общо 25 държави 15 премахнаха ограниченията си, а останалите, между които освен Великобритания са и Германия, Франция, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург, трябва да направят това до края на годината. С влизането на Хърватия в Общността броят на страните с рестрикции към нас набъбна до 11.
Някои от държавите членки като Германия обаче вече отвориха частично трудовите си пазари за наши работници. Най-много българи, търсещи препитание зад граница от страните в ЕС, в момента има в Испания. Там се трудят над 200 000 наши сънародници.