Масово работещите жени у нас живеят в бедност и социално изключване

share

Ниският социално-икономически статус на жените идва от по-ниските им трудови доходи и по-неблагоприятните позиции на работното място. По-голямата част от женското население е под границата на бедността и това дава основание да се говори за феминизация на бедността, която в последните години се задълбочава по обхват.

Това се казва в доклад, посветен на пазара на труда и жените, цитиран от КНСБ и представен на международна синдикална женска конференция.

От всички жени, 23,6% живеят в бедност и социално изключване, а през 2006 г. този процент е бил 19,3.

От доклада, изготвен от Виолета Иванова – експерт в Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, става ясно още, че относителният дял на нископлатените работници представлява 1/3 от всички наети на българския трудов пазар. Около 2/3 от тях са жени, чиито заплати са до 75% по-ниски от размера на средната работна заплата за страната (към март 2012 г.).

Проблемът с бедността при жените е явен и при пенсионерите – равнището на бедност на жени над 60-годишна възраст е 32,4%, докато при мъжете то е 20,8%.

КНСБ представи и пакет от мерки за гарантиране на равнопоставеност между половете. „Дълги години работим заедно по проблемите на жените и трябва да намерим такова решение, което да им осигури спокойствие и сигурност”, каза председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.

Водещи новини

Още новини