Изтровиха 15 кучета в София

share

На около 15 отровени кучета в София са направени аутопсии от началото на годината, научи „Монитор”. Мъртвите четириноги се изпращат там от общинското предприятие „Екоравновесие” по искане на МВР. Това се прави в случаите, в които има съмнение за умишлено отравяне. Броят на убитите по този начин четириноги обаче е по-малък в сравнение с миналата година, обясни шефът на „Екоравновесие” д-р Манол Нейков.

По закон умишленото убийство на животно е наказуемо с от 3 до 5 г. затвор припомнят от общинското предприятие. Напоследък имаше няколко случая на убити по този начин кучета, като някои от тях бяха в района на стадион „Славия”. Специалистите разказват, че четириного може да бъде отровено с всичко, с което може и човек – сънотворни, метилов алкохол, антифриз и т.н. Няма някакъв нов вид вещество, лекарство и т.н., с което да се убиват кучетата. По време на аутопсията измененията на органите насочват лекарите към кой вид отрова да се насочат. „Ако няма доказателство за типа й, няма доказателство пред съда”, обясни лекар пред „Монитор”.

При един от последните случаи с отровено куче имаше версия за използван антифриз. Освен по миризмата и стомашното съдържание медиците правят хистологичен анализ на бъбреците. Ако е използван антифриз, това ще се отрази на тези органи и ще се развие хронична бъбречна недостатъчност”, обясни лекар пред вестника.

Столичани използват отрови, за да се отърват от наблизо живеещи бездомни кучета. Според специалистите обаче е много по-вероятно да убият домашно, отколкото улично . Причината е, че домашните кучета имат доверие на хората. В Пловдив например точно те са най-честите жертви на безразборно хвърлени примамки с отрова, чиято цел е да избие уличните котки. Популацията на мяукащите под тепетата нарасна неимоверно много, след като от общинския зоокомплекс започнаха да залавят скитащи кучета, за да ги кастрират.

Последните жертви на неизвестните отровители бяха това лято в пловдивския квартал „Кючук Париж”, алармираха тогава от организация „Анимал Пловдив”. Три улични кучета и една котка бяха открити мъртви край казани за боклук. Извършителят така и не бе открит, както и не стана ясно кой беше разхвърлял отровен салам по алеите на „Бунарджика” миналата година. Тогава пострадаха няколко домашни любимци, които починаха във ветеринарни клиники в страшни мъки. Случай на отровени улични кучета през годините имаше и в пловдивския квартал „Прослав”, където жертвите бяха десетина четириноги. Обесен труп на куче преди 2-3 г. на един от мостовете над магистрала „Тракия” между Пловдив и Пазарджик стресира мнозина от шофьорите тогава. Предположението бе, че кучето вероятно е било в нечий селски двор и че е обесено заради някакво „прегрешение”.

Случаят с влаченото куче в село Тополово от стопанина му Райчо взриви социалните мрежи и доведе до разследване и по-късно до съдебно дело. Извършителят бе открит за броени часове след зверството, но тежко раненият му „любимец” не бе отнет навреме от полицията и не бе заведен от Райчо на ветеринар. Дни наред природозащитните организации не знаеха каква е съдбата на малтретираното животно, докато самият извършител не показал на полицаите мястото, където е закопал трупа. Отровителите действат и избирателно, какъвто показателен пример имаше с кучето Вихър на планинската спасителна служба в Пловдив. Умната овчарка, спасила десетки човешки животи, едва оцеля след хвърлена отрова от комшия за отмъщение.

Водещи новини

Още новини