Въвеждат нов механизъм за облагане с ДДС на сделките със зърно и отпадъци от черни и цветни метали. При тези сделки данъкът ще се начислява от купувача, а не от продавача, т.е. ще бъде въведен механизмът за обратно начисляване на ДДС. Причината за това е, че сделките със зърно и скрап често се използват в схеми за данъчни измами. Промените в Закона за ДДС са подготвени от Министерството на финансите и са пуснати за обществено обсъждане, информира в. Стандарт.
Новите правила ще се прилагат до края на 2018 г. Целта на промените е да се намали нивото на данъчните измами и да се увеличат приходите в хазната, пише в мотивите на проектозакона. Тази идея беше обявена наскоро от зам.-министъра на финансите Людмила Петкова. Обратното начисляване представлява механизъм, при който ДДС реално се плаща чак след преработване на зърнените и техническите култури, а не както е сега - при всяка препродажба между доставчиците. С други думи, търговците и доставчиците, които са регистрирани по ДДС, ще се разплащат помежду си без реално да плащат данъка върху цената. Така в крайна сметка, когато зърното попадне в преработвател (например, мелница), продукцията, която той ще произведе (например, брашно), ще се търгува с вече начислено ДДС, което ще плати крайният потребител.
Всичко това ще премахне възможностите за точене на ДДС от държавата. В публикувания проектозакон е посочен списък с културите, които попадат в рамките на описания механизъм - пшеница, царевица, ръж, елда, слънчоглед, както и семена от анасон, резене, кориандър, кимион, ким и плодове от хвойна. Обратното начисляване на ДДС в момента важи при сделки със строителни, битови, производствени и опасни отпадъци. Към тях ще бъдат добавени и отпадъците от черни и цветни метали, гласи проектозаконът.