Такса смет за четричленно семейсттво, обитаващо средностатистически апартамент в жилищен комплекс в София, ще поскъпне 2 пъти, ако бъде въведено плащане според количеството отпадък, съобщава "Труд".
Налогът за хората, които обитават сами просторни скъпи жилища, пък ще намалее. Таксата ще поскъпне за част от хората, защото столичани ще трябва да покрият всичи разходи по събиране и обезвреждане на боклука си, а сега те произвеждат 70% от всички отпадъци, но плащат 40% от нужната сума за сметосъбирането, обясни зам.-кметицата Мария Бояджийска.
Останалите средства се покриват от таксата на фирмите, които плащат 8 промила (8 лв. на хиляда) върху отчетната стойност на имота. Гражданите плащат 1,6 промила върху данъчната оценка на жилището. Затова кметството предлага до 2026 г. плавно да пада таксата за фирми и да се увеличава тази за граждани с цел да се намали дисбалансът.
Общинари и в други градове са притеснени от готвенитепромени в методиката на таксата по количество смет. Така може да се сринат очакваните приходи в бюджета за сметосъбиране, заяви кметът на Русе Божидар Йотов.
“Има го в света някъде, но не е просто, а и кой ще изчислява килограмите смет на всяко домакинство?”, смятат общинари в Бургас. Като пълно безумие окачестви идеята за такса на база количество боклук и. д. кмет на Пловдив Александър Долев.
“Как ще се следи - с видеонаблюдение или с полицай, въоръжен с кантар. Или на всяка фамилия да зачислим кофа с катинар?! Тогава таксата ще скочи 10 пъти. Ако е на член на семейството, какви суми ще плащат например в ромските гета, където има фамилии от 15-20 души?!”, каза Долев.
В Стара Загора се обсъжда промяна в методиката, но според главния финансист Цанка Ганева всяка промяна ще оскъпи услугата, а оттам и самата такса.