Нивото на защитеност на обществото и икономиката от финансови измами, контрабанда на стоки, трафик на хора и изпиране на пари е средно. Това се казва в отчет за работата на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) през 2012 г., публикуван на интернет страницата, информира "Труд".
Докладът е подписан от бившия шеф Константин Казаков, който подаде оставка на 30 май т. г. Заради скандалите с избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС сега агенцията се оглавява от Владимир Писанчев.
Според спецагентите ни е високо нивото на защитеност на държавата от посегателства на чужди служби. Високо е и нивото на защитеност от международни терористични и екстремистки групи. От ДАНС отчитат, че интензитетът на заплахата за България е повишен. На 18 юли м.г. бе извършен кървавият атентат срещу израелски туристи на летище Сарафово.
Според доклада "средно е нивото при снижаване на корупционния риск сред лицата, заемащи висши държавни длъжности."
Миналата година ДАНС проучила 116 003 души и 857 сделки. Спецагентите през това време приложили 19 527 "разузнавателни способи и методи". Това показва, че на ден са правени от контраразузнаването по около 50 подслушвания и проследявания.
"Експлоатирани са 2174 оперативни способи по общо 2011 искания за прилагане на специални разузнавателни средства", пише в доклада. 92 пък били спецоперациите на ДАНС с МВР, прокуратурата и чужди служби.
Родното ФБР работело и по около 2000 сигнала за съмнителни операции по закона за мерките срещу изпирането на пари на обща стойност 3,65 милиарда евро. Образувани били 902 оперативни преписки, от които били приключени 533 за близо 600 милиона евро.
По информация на агенцията със заповед на министъра на финансите били спрени 14 съмнителни операции и били изпратени в прокуратурата. Отчита се също, че сновните схеми през 2012 г. за пране на пари у нас са чрез офшорни компании.
Междувременно финансовото разузнаване, което е в ДАНС, предупреждава, че компании от сектора на възобновяемите енергийни източници се използват за изпиране на пари. Друга тенденция, посочена в доклада на ДАНС, е и завръщането на финансовите пирамиди.
В агенцията бил получен и сигнал за нов вид измама. Мошеник се представял за инвеститор, брокер или адвокат и предлагал на различни хора да инвестират средства срещу обещание за висока печалба. Тя обаче не се реализирала и не връщала дадените пари. "Последното представлява само една от разновидностите на схемите тип "Понзи". Този вид измами са кръстени на лицето Чарлз Понзи, който ги прилага в началото на XX в.", пише още в доклада на ДАНС, съобщава "Труд".
ДАНС проучила 116 003 души за година
- 09.07.2013 | 12:27
- 1497