За това ще настояват синдикатите при консултациите с правителството и работодателите за регулирането на временната заетост, каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му, предвид "масовите нарушения в сферата на труда" Агенцията няма да може да защити правата на работника.
"Инспекцията по труда не е в състояние да контролира сегашния режим на над 200 000 субекти, които наемат работници. Какво остава в този режим, за който Ви говоря? Давам пример: Агенцията за временна заетост, базирана в София, има сключен договор с мен и ми казва, че отивам да работя една седмица или два дена някъде на морето като сервитьорка в хотел Х да речем в Резово. Отивам там за два дена работя и се връщам. През тези два дни какво е станало с мен никой не знае - нито Агенцията за временна заетост, която е в София. Знае само този работодател, при когото съм работил", заяви Димитров.
Практиката на временно заети е много добре известна и работи отлично в западните държави от години, каза за БНР управителят на Агенция за временна заетост Людмил Памукчиев.
"Що се отнася до защитата на работника, тя реално погледнато е в ръцете на Агенция за временна заетост, тъй като тя сключва договор с него. Хората работят на трето място реално погледнато. Но е в интерес на агенцията тя да контролира спазването на часовете, на плащанията, на осигуровките и т.н, тъй като повечето агенции начисляват процент върху брутната заплата т.е. самата агенция има интерес всичко да бъде платено", каза Людмил Памукчиев.