Творчески съюз и асоциации заподозряха, че управляващите са на път да предложат за приватизация Националния дворец на културата. Причината за това е решението на правителството на Бойко Борисов да смени дългогодишния директор на НДК Христо Друмев с мотива, че са извършвани финансови злоупотреби. Друг аргумент е и промяната на статута на културния център в акционерно дружество с държавно участие.
Дворецът вече е еднолично акционерно дружество с държавно участие, ще се ръководи от държавата, представлявана от министъра на финансите, и от съвет на директорите. Допреди промяната сградата се водела собственост на Министерството на културата, но оттам заявиха, че отчет за приходите и разходите не е бил представян.
В ръководството на НДК вече са избрани и трима от петчленния борд, който ще замени 24-годишното управление на Христо Друмев.
Според няколко съюзни организации в България - на архитектите, писателите, художниците, артистите, журналистите, преводачите и др., промяната на статута на културния център в публично-частен е първата крачка да бъде разпродаден заедно със сградите и терените, които принадлежат на НДК в София. Оттам заявиха, че нямат амбицията да връщат Христо Друмев на поста, а настояват да разберат какви са намеренията на управляващите за бъдещето на НДК.
В отворено писмо те настояват дворецът на културата да бъде включен в забранителния списък за приватизация. Статутът му да бъде уреден със закон или наредба като изпълнителна агенция към Министерството на културата. От съюзите настояват още в управленската структура на двореца задължително да бъдат включени представители на творческите организации в страната, какъвто обществен съвет имат националните телевизия и радио.