Нивото на Дунав при Лом се е покачило с два сантиметра за последното денонощие и остава високо - 784 см над морското равнище, съобщи БТА.
Местната администрация е в готовност за действие в случай на следващо покачване нивото на реката. Въведена е втора степен на опасност "денонощно наблюдение". Екипи от общината и фирма "Напоителни системи" обхождат постоянно дигите и следят за разкъсвания на целостта им. Засега защитните съоръжения издържат и няма заливане на инфраструктура и обработваеми земи, обявиха от общинската администрация.
Високото ниво на Дунав, което се задържа такова вече две седмици, доведе по покачване нивата на подпочвените води. В момента през канализацията и шахтите водата се връща обратно към ниски части от Лом. Заблатени са части от Дунавския парк в града, които се намират зад построената през миналата година защитна стена. Терени около брега, ползвани от пристанището, също са във вода. Няма заливане на складове и на кейове и работата в пристанището върви нормално, увери директорът му Константин Костадинов.
Ако Дунав се покачи с още 16 см, ще бъде залят един от кейовете на пристанището в Лом, а ако реката премине 840 см - водата ще премине над защитната стена. Засега няма прогнози за следващо рязко покачване на нивото й. Общинският кризисен щаб ще бъде свикан при ниво от 820 см, уточниха от местната администрация.
Най-високото ниво в историята на измерванията в българския участък на реката бе отчетено в Лом на 23 април 2006 г. - 979 см. Тогава бяха залети части от крайречните квартали, но благодарение на изградените временни защитни диги водата не заля централната част на Лом.