Шефът на НРС и декан от СУ се оказаха агенти на Държавна сигурност

share

Директорът на Националната разузнавателна служба (НРС) ген. Драгомир Димитров и деканът на Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) Пламен Митев са били служители на бившата Държавна сигурност (ДС).

Имената им бяха обявени в сряда от комисията по досиетата, която публикува списък с агентите на ДС, скрити по силата на параграф 12 от Закона за достъп и разкриване на принадлежността на български граждани към ДС и РУМНО, пише "24 часа". До декември миналата година в закона съществуваше забрана за обявяване на принадлежността към тайните комунистически служби на една категория лица, които са били началник на отдел и началник на сектори в Националната разузнавателна служба (НРС) и Служба "Военна информация" към министъра на отбраната (военното разузнаване) след 1991 година. Парламентът отмени този парграф 12 през декември 2012 година.

От публикуваните имена по-голяма част са били служители едновременно на външно министерство и на Първо главно управление на ДС и Разузнавателното управление на Генщаба на армията.

Между по-интересните имена в този списък е Пламен Шукюрлиев, дипломат от кариерата и бивш посланик в Иран до 2010 година, който е бил щатен служител на РУ на ГЩ. Сред имената е и сегашният директор на НРС Драгомир Димитров, който е бил служител на ПГУ в последните месеци на социалистическия режим. Изплува и името на секретаря на МВР от служебното правителство на Ренета Инджова Васил Плачков.

Голямата изненада е деканът на Историческия факултет Пламен Митев, който е бил и щатен разузнавач от 1983 година, а от 1987 година вече е старши разузнавач. Той е бил проверяван като декан на историческия факултет, но е бил прикрит по силата на параграф 12, като има подозрения, че подписът му стои под една справка в папката "Гоце" за бившия президент Георги Първанов. Пламен Митев е уважаван преподавател в Софийския университет и стана особено цитиран със словото си на откриването на учебната година на Алма матер, в което каза "Не си създавайте кумири измежду самообявилите се за съвременни строители на демократична България, защото те все още не са ни дали нужните доказателства, че са заслужили подобна чест!", което беше прието от интелигенцията като анти бойкоборисовско изказване.

Обявяването на принадлежността на хора, прикрити от параграф 12 от Комисията по досиетата е изненада, заради краткия срок, който имаше тя от промяната на закона. В същото време е странно защо комисията бави обявяването на кредитните милионери- доносници и служители на ДС, въпреки че още през юни миналата година обяви, че има готовност да го направи, а парламентът направи нужната промяна това да стане още през октомври.

Водещи новини

Още новини