Белгийски националисти: България и Румъния да стоят вън от Шенген

share

Белгийската крайна националистическа партия "Влаамс беланг" (Фламандски интерес) призова за намаляването на броя на българските и румънските имигранти, както и България и Румъния да не бъдат допускани в Шенген. Това се посочва в съобщение на пресцентъра на партията, изпратено до БТА.

В изявлението са цитирани данни, предоставени от Герт Буржоа, регионалния министър по въпросите на приобщаването (от партията на умерените националисти Нов фламандски алианс), според които през миналата година във Фландрия са били регистрирани около 9400 постоянно пребиваващи поляци, румънци и българи. Според "Влаамс беланг", този брой е далеч по-малък от действителния.

За повечето от имигрантите от Източна Европа възможностите на пазара на труда във Фландрия са изчерпани, особено защото те не говорят фламандски или холандски език. Въпросът с притока на имигрантите от Източна Европа трябва да бъде поставен на обсъждане. Срамно е, че толкова много българи и румънци идват тук, докато България и Румъния дори не са в Шенген, се твърди в изявлението, според което пространството за свободно движение е провал на контрола по вътрешните граници, а държавите в ЕС трябва отново да получат правото на граничен контрол.

Крайните националисти изразява подкрепа за позицията на Холандия, която официално продължава да се противопоставя на присъединяването на Румъния и България към Шенген. Според тях двете държави не са част от пространството заради високата степен на корупция и заради проблема с организираната престъпност. "Влаамс беланг" призовава белгийското правителство да подкрепи позицията на Холандия на предстоящия на 7 март Съвет на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, когато се очаква въпросът с разширяването на Шенген отново да бъде разгледан. Изявлението е подписано от евродепутата Филип Клейс.

Според партията по границата между България и Турция (определена като най-голямата транзитна страна за нелегалната имиграция към ЕС) има пробиви. Националистите допълват, че България и Румъния стават износители на роми към други държави от Общността.

Водещи новини

Още новини