Чествания по повод създаването на славянската писменост

share

Поредица от научни и културни прояви в България и в чужбина, посветени на създаването на славянската писменост и 1150-годишнината от Великоморавската мисия на Светите братя Кирил и Методий, ще се проведат под патронажа на президента Росен Плевнелиев.

Честванията, които ще продължат до края на годината, започват днес - в деня на смъртта на Св. Константин-Кирил, с тържествена литургия в църквата „Св. София" и официално откриване на проявите в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски".

„За съжаление българите знаят малко за Кирил и Методий - даже мнозина са тези, които не знаят точно коя азбука са създали Светите братя - глаголицата или кирилицата", това коментира проф. Кирил Топалов, председател на инициативният комитет за честванията, цитиран от Дарик.

„Защо честваме Великоморавската мисия?! Защото ако не беше тази мисия, ако не беше искането от Великоморавския княз да му изпрати византийския император хора с азбука, с преведени литургични текстове, може би нямаше да бъде създадена тази азбука. Великоморавската мисия е това, което дава първия голям тласък и реализирането на това дело - да се създаде азбука на старобългарски език. Чрез нея се превръща старобългарският език в общ славянски латински, а след смъртта на Кирил и Методий, когато техните ученици са изгонени от там, те не случайно идват в България. Тук тяхното дело получава своето развитие, своя разцвет до такава степен, че влияе върху създаването и развитието на сръбската литература. Русия се покръства през X в. с много български свещеници, с български книги, текстовете на Преславската и Охридската книжовни школи. Русия получава букви, писменост, литургия, култура. Винаги при поклонението на гроба на Кирил, първо се допуска българската делегация, след това се допуска македонска и някои други, които искат да почетат. Ватикана винаги отдава първенството на българите, защото почита това дело и не случайно една прекрасна църква Папа Йоан Павел Втори я отдаде за ползване временно и доста сериозно се извършваше българска литургия. Напоследък има проблеми с тази църква и ние се надяваме, че новият папа, кoгато дойде, ще можем да ги решим тези проблеми. Там, в центъра на Рим, има българско богослужение", обясни Топалов.

Водещи новини

Още новини