Михаил Константинов: Избори се печелят с гласове, а не с квоти

share

В урните са намерени по-малко пликове, отколкото трябва да има. Има секции, при които подписите са повече, отколкото пликовете, има и обратни случаи  - 100 плика и два подписа. Никога не сме виждали толкова неграмотна изборна комисия, като тази на референдума. В по - голямата част от секциите имаше повече хора от опозицията. Крайно време е да се разбере, че избори се печелят с гласове, а не с квоти. Това заяви професор Михаил Константинов за резултатите от референдума.

Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда заяви, че там, където има грешки -  обикновено секционната комисия отбелязва срещу подписите броя на избирателите, а това не се е случило на референдума. Необходими са институционални промени, ако се налага изборната ни администрация ба бъде обучена - това да се направи добре. Изборите и референдумите не са пилеене на пари, това е отговорност на институциите да осигурят пряката демокрация. Министърът на финансите заяви, че това са пари хвърлени на вятър, а това е абсурдно, смята още тя.

Не обичам лицемерието, а фактите говорят следното: в този референдум бяха премахнати контролите. В един секционен протокол има от 5 до 6 контроли. Те трябва да бъдат възстановят. Предложихме 5 контроли на ЦИК, а тях ги няма. Това щеше да ликвидира въпросната разлика от 10 000 гласа, второ, в комисиите трябва да  има подготвени и грамотни хора, защото много често в документите пише 1+1 =5. Направо ми се изправят малките коси, каза професор Константинов. Той заяви, че вече 22-ра година се бори с мъртвите души и те могат да бъдат премахнати с активна регистрация.

Сега с 1 000 000 фантоми, ние пак отиваме на парламентарни избори и институциите пак са неподготвени. В крайна сметка, ние ги излъчваме за това - да решават задачи. Изборите ни стават все по-лошо, изборните ни администрация все по-неподготвена, а трябва да е обратното, смятат Цонева. Тя е категорична, че има консенсус да отпаднат преференциите за парламентарните избори. За да има интерес от страна на българите има значение и това какво и кой избират. Отменената преференция трябва да бъде възстановена, да могат хората да пренераждат листите, смята още тя.

Константинов заяви, че политиците са в консенсус да се премахне колкото е възможно повече от влиянието на хората. Защото, ако това не се направи и хората пренареждат листите, партинийният шеф няма да може да контролира апаратчиците. Проблемите на нашите партии е, че те хвърчат от едно място на друго - ту са опозиция, ту са "За". Аз лично не знам как да дефинирам опозицията в момента, каза анализаторът.

Според Цонева трябва да има ясна и твърда дефиниция какво е опозиция.

Водещи новини

Още новини