Обиден съм, че опитаха да съборят паметника, като дори не ме поканиха да присъствам. Никой нищо не ми каза и от медиите научавам какво се случва.
Това разкрива с разочарование пред вестник "България днес"архитектът проф. Валентин Старчев. Той е автор на паметника "13000 години България", който повече от 30 години се издига пред НДК в столицата.
През последните години Столична община взе мерки по обезопасяването на съоръжението, което се рушеше и застрашаваше живота на разхождащите се наоколо граждани. Освен че бе опасен, паметникът дразнеше и с грозната си визия. През миналата година беше премахната част от конструкцията и облицовката, а металните му части заминаха за зоопарка, където влязоха в употреба, като бяха пригодени за клетки на камилите.
Последната акция по събаряне на част от паметника беше планирана за вчера, но се сгромоляса за разлика от монумента. Главният архитект на София Петър Диков и Столична община обаче обявиха, че нямат нищо общо с акцията.
Паметникът е издигнат през 1981 г. по случай 1300 години от създаването на българската държава. Изграждането започва година по-рано и експерти са категорични, че времето не е достатъчно, което се доказва от рухването на облицовката му.
"Всичко се случваше много бързо. Трябваше да се работи денонощно, за да спазим сроковете", спомня си проф. Старчев. Той споделя, че проектът за паметника е бил одобрен от Людмила Живкова. "Тодор Живков не го беше виждал преди това. На откриването го видя за пръв път и ми казаха, че не го е харесал", допълни архитектът.