Кризисният център в Силистра за жени, преживели насилие и жертви на трафик, се премести в нова, ремонтирана и обновена сграда.
Средствата за нея са от бюджета на социалното министерство и общината. Само през миналата година в центъра са подслонени 15 жени и 24 деца, жертви на домашно насилие и трафик на хора.
Ани е на 19. Израснала е в дом за изоставени деца. В търсене на голямата любов попаднала в мрежа за проститутки. Същата е съдбата и на 20-годишната Айлин.
„Мен специално ме караха да проституирам извън България, но ми е супер унизително да си лягам с 50 - 60-годишни мъже, които могат да ми бъдат бащи и дядовци”, каза Айлин.
„Тези хора, като избират жертвите си, винаги гледат момичето да е от дом, да е без родители, защото по принцип едно такова момиче се доверява на всеки, лъжат я, както стана в моя случай – "да, много те обичам", "ще живеем заедно", "ще имаме прекрасен живот", всъщност всичко това е театър", споделя Ани.
Подали сигнал в полицията и така попаднали в кризисния център, където получили помощ и подкрепа.
„Най-вече закрила, защита, те ни помагат - и за физически, и за психически проблеми. Всичко, от което имаме нужда, те ни го дават”, обясни Ани.
70 на сто от жените и децата, приютени тук през миналата година, са били жертви на трафик, останалите са жертви на домашен тормоз.
„Трудностите са тогава, когато имаме мънички дечица с майки, които нямат личен лекар. Настанени са, преди това не са лекувани, нуждаят се от медицинска помощ, тогава е по-трудно, а иначе условия тук има”, коментира социалният работник Гинка Колева.
Над 80 на сто от регистрираните случаи на насилие над деца стават в домашна среда, сочи статистиката. В страната има 18 места за временно настаняване на пострадалите, но те не са достатъчни.