С 42 процента е намалял броят на врабчетата у нас за изминалите няколко години. Това сочи мониторинг на Българското дружество за защита на птиците. Драстично е намалял и броят на сивите врани, съобщи Нова Телевизия.
Според орнитолозите това е знак, че качеството на средата, в която живеем, се влошава.
Наблюдението обхваща период от шест години. За това време най-застрашително е намалял броят на прелетната птица черен бързолет – с близо две трети. Вече има драстично по-малко сиви врани, със силни темпове намалява и броят на врабчетата.
Замърсяването на околната среда е основна причина за изчезването на широкоразпространените видове птици.
„Причините са свързани основно с химизацията, унищожаването на различни типове местообитания, в които живеят птиците”, уточни Йордан Христов от Българско дружество за защита на птиците.
В Западна Европа положението е още по-тежко, отчитат орнитолозите. Във Великобритания врабчетата вече са в червения списък на застрашените видове.
В някои западни страни определят дали един район е добър за живеене, а от там и по-скъп, според това дали в него се срещат птици.
Според чужди изследвания за последните 50 години броят на врабчетата в Германия е намалял наполовина. В страни като Холандия, Белгия и Норвегия той е редуциран с 60 на сто. Изчезването на масовите видове птици е индикатор за това, че средата, в която живеят хората, става все по-неблагоприятна.