„Христос е бил гей, а дванадесетте апостоли са му били любовници. В старите църкви всички са знаели тази истина, която впоследствие е била изопачена", заяви най-продаваният чешки гей-автор Адам Георгиев по време на представянето на романа си „Хомоголгота" в книжарница „Хеликон", пише в. Марица.
„Само хомосексуалист може да притежава чувствителността на Исус Христос", продължи да отстоява позицията си писателят, провокиран от въпроса на 70-годишен пловдивчанин: „Що за извращение е сексът между мъже и не е ли това погазване на божиите закони?".
„Иска ли друго Господ, освен две души да се обичат? Какво значение имат полът и телата?", контрира стареца Георгиев, а две баби възмутени хукнаха към изхода. Чули за безплатното културно събитие в книжарницата, десетина нетърпеливи пенсионери бяха заели челни позиции половин час преди представянето. Едва трима от тях обаче, се осмелиха да останат до края на премиерата.
„На 31 години съм. Баща ми е българин, а майка ми чехкиня. Това, което трябва да знаете за мен е, че съм поет и естествено гей", представи се на перфектен български Адам Георгиев, при което първата баба подскочи на стола: „Че кое му е естественото да сте гей? Свършиха ли жените, та да е нормално да мърсуваш с мъж?".
Противно на очакванията, писателят пропусна покрай ушите си злъчната забележка на старицата, отвръщайки й с широка усмивка.
Обявен за най-продавания гей-автор в Чехия и Полша, оприличен от критиците на Франческо Петрарка, а романа му на дантевата „Божествена комедия", Георгиев разказа за приятелството си с президента на Чешката литературна академия Ева Кантуркова. Макар и на 80-годишна възраст, писателката била категорична, че активните хомосексуалисти са най-добри в литературата.
„Гейовете се радват на сензитивност, неприсъща на хетеросексуалните. Тук обаче не става въпрос за мода или любопитство, а за реална човешка природа", обясни авторът, осъзнал различието си едва осемгодишен.
Темата за другостта в романа му „Хомоголгота" /първата част от „Хомосексуална трилогия"/, имала за цел да освободи естествената сексуалност у хората, премахвайки комплексите и задръжките им.
„Еротиката и желанията са заложени у нас от най-ранна възраст и е престъпление да ги потискаме", твърди Адам Георгиев, спомняйки си за случай преди десетина години, когато пътувал във влак със свой интимен приятел. „В купето срещу мен стоеше седемгодишно момиченце с баба си. Малката непрестанно ме наблюдаваше, явно й бях харесал. А начинът й да комуникира с мен, бе по детски естествен. Тя се смееше, повдигаше рокличката си и се обръщаше ту отпред, ту отзад. Невинната й свалка ми се стори интересна, докато бабата я прие по коренно различен начин. Притесни се и накрая нашляпа детето по задника. Това, което мога да посъветвам всички майки и баби е: „Не правете така! Не вредете на децата си", призова писателят, убеден, че не сексът може да развали човешките отношения, а любовта.
„Прониже ли копнеж сърцето, поемаш да му дириш лек в света на сенките и няма връщане назад" е мотото на „Хомоголгота", в която героят, изоставен от любимия си, тръгва да странства из Европа, но не може да открие пътя, по който да се завърне.
Материята и духа се преплитат по странен начин в произведението на автора, като нито едно от тях не успява да вземе връх.
„Илюстрацията на самата корица го доказва. Непрестанно ме питат какво е изобразено на нея - сърце или пържола? Отговарям им, че всеки има право да го тълкува по свой собствен начин", смее се Адам, определящ себе си не като хомосексуалист, а като хомоеротоман.
„Хомосексуалистът изпитва първично желание към собствения си пол, но само един хомоеротоман може да се влюби истински в мъж", пояснява чешкият писател с български корени, оставил зад гърба си цели 14 книги и сравняващ сам себе си с гения Моцарт.
„Пиша бързо и никога не задрасквам - така, както е правил Моцарт", изхвърли се Георгиев, с което предизвика недоволно шушукане от страна на публиката.