Завършил първият етап от археологическите разкопки на манастира „Св. Апостоли" и на феодалния средновековен замък на нос Созопол.
Археоложката д-р Кръстина Панайотова от НАИМ при БАН разкри главната църква на манастира, малък гробищен параклис и феодален замък от ХІІІ-ХV век.
Църквата, строена от Анастасий Палеолог, вуйчо на византийския император Йоан V Палеолог и родственик на българския цар Михаил Шишман към 1335 г., е най-голямата и най-красивата църква по българското Черноморие, отбелязват от НИМ. От музея уточняват, че тя е дълга 24 м и широка, заедно с галерията, 16 м.
Разположена на върха на нос Созопол, импозантната сграда се е виждала от всички градове в огромния Бургаски залив - от нос Емине до Маслен нос.
Край нея са били погребани около 120 души, свързани с феодалния замък. Повечето от тях са били военни, тъй като са погребани с ботуши, обковани с железни налчета. Един от тях е погребан с изящен сребърен медальон с изображение на Рождество Богородично. А една от погребаните млади жени е носела кесия с 65 сребърни и медни латински монети.
В близките дни ще започне аварийна консервация на откритите останки. При посещението си в Созопол на 25 юни премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков бяха дълбоко впечатлени от разкритите руини и с оглед развитието на културно-историческия туризъм изявиха готовност да финансират реставрацията на най-големия средновековен християнски храм по Черноморието.
Това ще стане, след като бъде одобрен идейният проект на търновския архитект Пламен Цанев, автор на проекта на вече възстановената църква „Св. Св. Кирил и Методий", в която бяха пренесени мощите на Св. Иван Предтеча.
В Созопол реставрират църква от XIV в.
- 07.07.2011 | 11:51
- 2026