Тази година Дядо Коледа не е много щедър откъм бонуси във фирмите. Масово работодателите признават, че няма пари за премии в края на годината или просто отказват да коментират въпроса, пише "Стандарт".
"Малките и средните предприемачи са притеснени, че годината се оказа по-тежка от миналата. Никой от нашите клиенти не предвижда да раздава бонуси." Това са наблюденията на фирма за управление на човешките ресурси, която обслужва тази дейност в различни малки и средни компании в страната.
Тринайсета заплата тази година има само там, където предварително е предвидена в бюджетите на фирмите. Подобна практика имат големите компании, и то най-вече международни. Работещите в "Солвей соди - Девня" например ще вземат през декември една заплата отгоре, съобщиха от ръководството. В други фирми размерът на бонусите е в зависимост от представянето на служителя през годината. В кърджалийската "Пневматика Серта" всеки от персонала ще получи премия според приноса си, като таванът е до 400 лв., съобщи Красимир Паскалев, административен директор на машиностроителното предприятие с френски собственици.
По принцип големите износители имат строги правила за бонусните им системи, казват специалистите. Причината е, че за да продават навън, те трябва да са сертифицирани по редица международни стандарти, като към тях са включени и системи за атестиране и поощряване на служителите. Оценките кой как се справя в работата се правят периодично през цялата година и получаването на бонуси в зависимост от представянето не е свързано с наближаване на празници.
Въпреки трудностите и ограничаване на разходите предприятията в металургията се стремят да си запазят политиката на социални придобивки и в това число и коледни добавки, казват от сектора. На много места през годината бизнесът е инвестирал в увеличаване на заплатите, за да запази добрите си специалисти и заради това може сега да не са предвидени коледни бонуси. Данните на НСИ също показват, че през 2012 г. има ръст на възнагражденията. В частния сектор заплатите са се увеличили с над 10% спрямо същия период на 2011 г.
За машиностроенето обаче последните три-четири месеца на годината се оказват много трудни, заявиха от браншовата камара. Ако някъде дават бонуси, това са успели средни фирми. Една от тях е "Монек юг", където обмислят с каква сума да стимулират своите работници. Все пак има сектори, слабо засегнати от кризата, където никога не е прекъсвана практиката в края на годината служителите да бъдат зарадвани с добър бонус. Такива са добивната индустрия и по-специално добивът на метални руди, енергетиката, информационните технологии, финансите и застраховането. По този въпрос обаче компаниите избягват да се хвалят. Със сигурност в пристанище Варна, което и в най-голямата криза излиза на печалба, работещите чакат 13-а заплата. Такава ще има и в банковия сектор, както и в заложните къщи, разкриха служители. "В банките не се дава точно 13 заплата, става дума за обща голяма сума, която даденият офис е заработил през годината. Разпределението на парите пък прави шефът на клона, който има пряко наблюдение над работата на останалите служители в офиса", разказа инспекторка от голяма чужда банка.
В заложните къщи принципът е същият. 10% от печалбата през последните 3 месеца се дава на офиса, а шефът му разпределя премиите на всички.