Това съобщи изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова.
Тя се позова на данни от последните проверки на инспекцията, които са установили, че приблизително в 30 процента от сключващите се трудови договори е заложено намалено работно време. По-засилени проверки относно спазването на трудовото законодателство вече се правят в търговските обекти по Черноморието, както и в строителството, селското стопанство и дърводобива, съобщи още Румяна Михайлова.
Разминаване между работното време по договор и реалното работно време се установява във всички сектори, но най-вече при сезонната заетост, обясни Румяна Михайлова. По думите й тези нарушения се установяват чрез поредица от проверки на един и същи обект. Работното време е записано не само в трудовия договор, припомни Михайлова.
Законово изискване на обектите, които проверяваме, е работодателят да е оставил онзи вътрешен акт, с който е разпределил работното време – началото, края на работния ден и почивките в него, обясни Михайлова.
През последния месец се наблюдава лек спад в броя на установените случаи на работещи без трудови договори, съобщи още Румяна Михайлова. По-малко са и жалбите, свързани с нарушения от страна на работодателите. От началото на годината досега инспекцията е събрала над 6 милиона лева от наложени наказателни постановления на работодатели, като за същия период са изплатени и около 36 милиона лева забавени заплати.
Все повече работодатели пестят средства за осигуровки
- 05.07.2011 | 14:36
- 1090