Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123% през 2025 г.
Това съобщи в предаването „Защо, господин министър“ по БТВ Галин Цоков, служебен министър на образованието и науката. „Денят на народните будители е един наистина голям български празник, който е свързан с това да почетем българите, които с перото си или с кръста са вдъхновявали и сплотявали народа в една или друга ситуация. Всъщност това са истинските лидери на България. Днес също има такива лидери – това са учителите и университетските преподаватели“, каза той по повод отминалия празник.
Галин Цоков разказа, че няколко дни преди Хелоуин е посетил театрална постановка в Благоевград, в която са участвали деца от четвърти клас от Сандански. Постановката била изградена върху сюжети от Библията.
„Формирането на ценности по този начин – не само религиозни, но и чисто човешки, показва много ясно как децата са увлечени в това, което правят“, поясни той.
Министърът на образованието и науката коментира и поредните избори, които се проведоха в България. Той посочи, че е гласувал и то не по задължение. Смята, че е редно страната ни да има редовно правителство. „Има още неща, които трябва да се довършат. Ако има възможност да останем в правителството, с моят екип с удоволствие ще го направим“, посочи още той, като уточни, че е влязъл във властта, за да „подобри нещо в българското образование“.
Галин Цоков коментира и част от решенията взети от екипа му през последните месеци – като това деветокласниците да се явят на тест по природни науки, използвайки единствено електронни устройства. „Този тест е свързан с установяване на уменията на деветокласниците по отношение на дисциплините свързани с природните науки. Няколко месеца усилено подготвяхме този тест, защото той има няколко основни цели. На първо място – да изпробваме дигиталното изпитване в онлайн среда. На второ място – да установим определени компетентности“, поясни той.
Според него електронното изпитване е завършило успешно за около 85-86% от деветокласниците, което е добър резултат. „Това е успех за всички учители, както и за хората, които съставиха задачите“, допълни той. Все още обаче образователната система имала да извърви дълъг път преди въвеждането на т.нар. „дигитални матури“ – полагане на зрелостните изпити на компютър.
Галин Цоков коментира също така високите нива на агресия в българските училища, като призна, че „това вече е константна величина“. Една от идеята на екипа му например е да се разшири броя на психолозите в българските училищата.
„Закона за училищното и предучилищно образование забранява използването на мобилни телефони по време на учебните занимания. В много училища телефоните на децата се прибират на специални места в началото на учебния процес, но се обмислят и други варианти в тази посока“, коментира той идеята да се забранят телефоните по подобие на Гърция.
Министър Цоков коментира увеличението на учителските заплати и тези на университетските преподаватели. „123% сме заложили в бюджета за следващата година като увеличение на заплатите на учителите, макар че първоначално предложихме 130%. По отношение на висшето образование е заложено увеличение със 180%“, разкри той.