Просветният министър Сергей Игнатов днес заяви в ефира на БНТ, че според него някои от предлаганите промени в новите програми по математика наистина ги усложняват. Вчера тези промени бяха представени пред учители по математика и инфроматика и част от тях възразиха срещу свалянето на материал от по-горните в по-долните класове. Това, според учителите, ще натовари по-малките деца.
Най-големият проблем вчера учителите видяха в свалянето на десетичните дроби от пети в четвърти клас. Освен това, събирането на числата 10,20 до 100 ще се учи не във втори, а в първи клас. Предвижда се също Питагоровата теорема да се изучава не в 9-ти, а в шести клас. Иначе в проекта експертите са наблегнали на увеличаване на практическите упражнения за сметка на тоерията. Министърът днес каза, че все пак докато не ги подпише, програмите са само проект.
"Добре, като искате да бъда абсолютно откровен, аз също смятам, че някои неща са сложни и тази сутрин нарочно проведох разговор. Те трябва да ме убедят, защото хубаво теорията пада, но това, което се изучава също е сложно. Но нека има обсъждане, нека да има проект, нека тръгнем от по-трудното за смилане и го направим както трябва", заяви просветния министър.
Нямаме намерение да правим религията задължителен предмет, каза още Игнатов и потвърди думите на заместника си Милена Дамянова. Според него, нормативните документи сочат, че религия се учи само с разрешението на родителите, затова не може да е задължителна. И още - имало много възможности за свободно и задължително избираема подготовка.
Според него, ако са активни преподавателите има деца, има часове. Неговата препоръка е представителите на църквата, тъй като имаме целодневна организация, да се появяват и следобед да играят баскетбол с децата, да организират различни техни мероприятия, смята още той.
Колкото до 118-те училища, които според Държавния здравен контрол нямат готовност да започнат учебната година заради неремонтирани покриви, санитарни възли и дограма, министърът каза, че проблемите там ще бъдат отстранени.