Българчетата от чужбина ще учат до 3 години допълнително български в училищата у нас

Булфото (архив)
share

Министерството на образованието и науката (МОН) ще подготви нормативни промени, които да подпомогнат езиковото интегриране на децата на българи, родени в чужбина или прекарали дълго време там.

Идеята е те да могат пълноценно да продължат образованието си в българските училища. Представители на МОН и на Асоциацията на българските училища в чужбина обсъждаха решенията на този проблем в парламентарната комисия за българите извън страната.

По думите на председателя на комисията Антоанета Цонева, изучаването на български език е върховен приоритет за нашата държава и е изключително важно за завръщането на българските семейства в родината. А според Боянка Иванова от Асоциацията на българските училища в чужбина българчетата, които не знаят български, са изправени пред езикова бариера у нас.

"Осланяйки се на опита в Европа и САЩ, Асоциацията предлага 3-годишни държавни програми за допълнително обучение и напасване в образователната среда на ученици, дошли от чужбина и записали се да учат у нас в различни класове. Сега те наваксват изучаването на български в частни школи. За да се финансират тези програми обаче, първо трябва да има статистика колко души и на каква възраст имат нужда от такива програми за интеграция", каза Боянка Иванова, цитирана от БТА.

Антоанета Цонева припомни, че Министерството на електронното управление разработва електронен пакет, който да улесни българите зад граница за всички административни услуги, които могат да ползват онлайн. От Асоциацията предположиха, че по този начин ще може да се извърши и преброяването на желаещите.

Матури и учебен материал: Какви са трудностите пред учениците?

Водещи новини

Още новини