Украинските деца ще могат да посещават детски ясли, градини и училища след проверка на ваксинационния им календар. Районната здравна инспекция в Бургас вече извършва такива справки.
Над 10 000 са вече бежанците от Украйна у нас. Българските здравни власти искат да са сигурни, че украинските деца, които ще влязат в нашата образователна система, имат редовен ваксинационен статус. Сред задължителните ваксини у нас са тези срещу Хепатит Б, туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, които се правят по график у нас.
„Трябва да имат всички изследвания и имунизации, съгласно имунизационния календар на Република България. Разликата с този на Украйна е минимална”, посочи експертът „Надзор на заразните болести” в РЗИ-Бургас д-р Величка Григорова.
В Бургас вече е организиран кабинет в сградата на здравната инспекция за еднократно изследване за ентеровируси.
„По календара в Украйна ваксинацията за полиомиелит е с жива ваксина и за известно време се отделят полиовируси и това създава риск за околните деца”, обясни още Григорова.
За да се ползват от услугите на здравноосигурен български гражданин, украинските пациенти също трябва да са записани при личен лекар. Това в здравните среди очакват да предизвика допълнителна натовареност.
„Общопрактикуващите лекари са страшно изморени. Много им е трудно. Трябва да се намери някакъв регламент всичко да се заплаща, не може да бъде всичко безплатно”, смята медикът д-р Иванова.