Плевнелиев: Младите у нас са най-късно излизащите на пазара на труда в Европа (видео)

share

Младите хора в България са най-късно излизащите на пазара на труда в Европа от всички останали държави.Това каза президентът Росен Плевнелиев при откриването на първото заседание на Съвета за образование и наука към държавния глава. Темата на Съвета е  "Визията "България 2020": Националните приоритети в  образованието и науката".

Средно в България един млад човек излиза на пазара на труда на 22 години, за Европа това става на 20 години. Основната причина  за това е, че младежите ни нямат достатъчен практически опит, посочи Плевнелиев. По думите му често се констатира, че дори на  25 години, завършвайки, студентите в България нямат нито ден стаж в реалната икономика. Като друг неблагоприятен факт, изискващ решение, Плевнелиев посочи, че делът на младите предприемачи у нас на възраст между  15 и 24 години е 3,4 процента - доста под средния за Европа. В Гърция те са 7,8 процента, в Румъния - 11,3 процента. Като много важен президентът Росен Плевнелиев посочи т.нар.  триъгълник на знанието - между науката, бизнеса и държавата.  Ако България иска да се развива, тя трябва да се позиционира по пътя на идеите. В 21-ви век най-силният инструмент за производство е човешкото знание, заяви държавният глава. Той  открои иновациите като един от ключовите инструменти за генериране на добавена стойност в икономиката. Президентът посочи като пример, че Брутният национален продукт, произведен от 7,4 млн. българи, е 40 млрд. евро, а Фейсбук, създаден преди осем години от няколко младежи, е създал стойност от 100 млрд.  долара.

Росен Плевнелиев каза, че би искал и в България човешкото знание и иновациите да доведат до значими резултати. Не само знанията са важни - да "налеем" нещо в главите на учениците, но и уменията и компетентностите, отбеляза  Плевнелиев. Трябва да осигурим възможности за една нова адаптивна средна класа, която да може да търси своята пълноценна реализация, каза президентът. Той посочи, че реализацията на личността трябва да стане национална кауза. На Съвета днес се обсъждат целите и инвестиционните приоритети  в предучилищното и училищното образование, средното професионално образование, висшето образование и науката.

В дискусията участват министрите Сергей Игнатов, Делян Добрев, Томислав Дончев, представители на парламентарно представени  политически сили, на национално представителните синдикални и работодателски организации, ректори на висши училища,  представители на граждански организации и на научните среди в България.

Водещи новини

Още новини