Кога за всяко дете в София ще има място в детските градини?

Pixabay
share

Нов протест ще има утре в София заради недостига на места в общинските ясли и детски градини. Пред Министерския съвет ще се съберат родители на неприети деца, които са категорично в искането си и държавата да вземе отношение.

Миналата седмица приключи и четвъртото класиране, при което се набива на очи цифрата 10 132 - това са децата, които ще останат извън системата. И въпреки че има други междинни класирания, проблемът остава трайно без решение. 

Освен с искане за ваучери за неприетите деца, които трябва да посещават частни заведения, чиято такса е в пъти по-голяма от общинската, родители настояват и за ударно строителство. Продължават и спорните промени на критериите, което допълнително обърква тези, чиито малчугани не са приети и онези, които тепърва ще кандидатстват. Пример е критерият уседналост, за който има спорни нагласи от страна на родителите. Такъв критерий има по принцип при кандидатстването за първи клас.

Защо родители от София ще заведат децата си при Бойко Борисов?

А основното "против" е насочено към този, при който деца с равен брой точки участват в жребий, а системата избира на случаен принцип някой от кандидатите. 

Ива Йосифова-Такева, една от инициаторките на протестите, коментира, че "чопът на Столичната община коварно решава съдби на цели семейства, отпращайки тези "без късмет" в пълна безизходица". 

"Основната грешка на общината е в идеята, че при ограничен брой места е подходящо услугата "ясла/градина" да се разиграва на жребий. 99% от децата в града по първо желание стигат минимум до така наречената "гранична група", от която се "изтеглят" произволни числа. Единствено този "чоп" определя дали детето ще бъде прието или не - и косвено същият "чоп" определя живота на това дете и семейството му за години напред. Защото сравнението между бюджета на семейство с прието и неприето дете е с над 40 000лв. в плюс за приетото, за период от 5-6 години. Жребият не е средство за разпределяне на публични средства, каквито са средствата за издръжка на дете в детско заведение", коментира Ива пред Novini.bg

Тя знае, че още през 90-те, когато са разпродадени терените, се е зародил проблемът. А през 2005-2006 г. вече е било ясно на всички, че проблемът ще се задълбочи, след като и към София идват да живеят много млади семейства. Има обаче критики защо няма истинско строителство. 

Фандъкова проверява нова сграда към детска градина в район „Красно село“

В друга публикация на Novini.bg вече съобщихме, че родителите на неприети деца, а и такива на приети, които са солидарни с останалите, смятат, че е справедливо да получат ваучери за частните ясли или градини. Тече и подписка, която вече е събрала над 4000 подписа в подкрепа на идеята.

Родителите са категорични - на младите семейства трябва да им се окаже съдействие, за да има равнопоставеност.

Novini.bg изпрати запитване и до Столичната община дали ще приеме искането за ваучери и докъде е стигнала идеята - в новопостроени сгради да се предвиждат места за ясла/градина.

Водещи новини

Още новини