Децата и учениците могат да получат еднократно полагащите им се доставки за периода 13 март - 13 май 2020 г по схемите „Училищно мляко“ и „Училищен плод“. Тази възможност се предоставя в съответствие с решение на Министерския съвет и в отговор на препоръките на ЕК към страните – членки за взимане на гъвкави решения относно прилагането на двете схеми на национално ниво.
Прилагането на европейските схеми се рестартира след като доставките бяха временно прекратени заради пандемията от коронавирус (COVID-19) и затварянето на училищата у нас.
Мярката има социално-икономически ефект и цели да подпомогне, както семействата на децата, така и производителите на плодове, зеленчуци и млечни продукти, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
В съответствие с препоръките на ЕК за гъвкаво прилагане на схемите, продуктите ще се доставят в училищата и ще се раздават от директорите на родителите по предварително изготвени списъци. Ако директорите не могат да създадат нужната организация, семействата ще получат продуктите със съдействието на МЗХГ чрез Държавните горски предприятия.
Пакетите ще съдържат плодове, зеленчуци, сирене и кашкавал, съгласно действащите правила и изисквания за качество, съхранение и доставка. Доставките до учебните заведения ще бъдат извършвани, както и преди обявяването на извънредно положение - от одобрените заявители.
Бюджетът по схемата „Училищен плод“ е над 13, 655 млн. лв., а по схемата „Училищно мляко“ – над 15, 863 млн. лв.
По първата схема през тази учебна година децата получават до 46 доставки, а по втората - до 50 доставки. До момента и по двете схеми изпълнението е близо 70%.
Осреднено за периода на извънредното положение на едно дете се полагат близо 300 гр. сирене или кашкавал и около 2 кг плодове и зеленчуци, в зависимост от броя доставки, попадащи в периода 13 март - 13 май 2020 г.
До момента по двете европейски схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ за учебната 2019/2020 са изплатени общо 9,2 млн. лв.( 9 158 446 лв.) От тях близо 7,7 млн. лв. (7 644 025 лв.) са за реализирани доставки на пресни плодове и зеленчуци, на мляко и млечни продукти в училищата. Останалите средства, в размер на 1 514 422 лв., са за възстановяване на ДДС на одобрени фирми – изпълнители