Първото, което се разкрива пред погледа на прекрачилия входа на Двора на кирилицата, са високите над 2 м букви от кирилската азбука. В своя исторически живот кирилицата е претърпяла развитие и народите, които са я е приели, са направили своите допълнения и промени в нея. Това е единственият в света паметник на кирилицата, обединяващ всички пишещи с нея националности.
Всяка година в Двора на кирилицата в град Плиска се организират тържества по случай 24 май. Тази година за празника още на 22 май са пристигнали 10 писатели - финалисти на литературния конкурс “Славянско слово”.
Това съобщи основателят на комплекса “Двор на Кирилицата” Карен Алексанян за Novini.bg.
Писателите са предимно руско говорящи и са представители на Международния съюз на писателите, който носи името на Кирил и Методий.
Гостите идват от няколко страни - САЩ, Русия, Беларус, Сърбия, Украйна, Обединени Арабски емирства, Израел.
По време на празника ще има рецитали, които ще изнесат децата от гимназията в Плиска “Паисий Хилендарски”. Ще бъдат поднесени венци на паметника на Кирил и Методий.
Кметът на град Плиска ще е сред официалните гости, както и кметът на град Каспичан.
Припомняме, миналата година комплексът бе допълнен и с Апея на писателите, където ще бъдат изградени 80 бюста на творци.
За кирилицата:
За разлика от гръцката, латинската, арабската, персийската, китайската и др. азбуки, за кирилските букви (както и за арменските) се знаят създателите им и те са канонизирани за светци заради светостта на делото им. Всяка буква означава дума, а всички букви-думи съставят благослов, изричащ ползата от това човек да бъде знаещ, можещ да си служи със силата на словото:
Аз, Буки, Веди, Глаголи, Добро, Есть, Живот, Земля, Иже, Како, Люди, Мислете, Наш, Он, Покой, Ръци, Слово, Твърд, Ук…
или: Аз Буквите зная (Ведя), за да Говоря (глаголя , пиша) с тях. Добро Е Животът на Земята И Като хора (Люде) Мислете за Нашия (Он – този) Мир (свят) с Ръце, Слово, Твърдост и Учение…