Психолог: Зрелостниците се делят на 2 полярни групи

Булфото (архив)
share

Две полярни групи от зрелостници има у нас. Сред тях са много амбициозни млади хора, които отрано правят своя избор за бъдещето си, но те са много малък процент в сравнение с по-голямата маса, която предпочита да отлага "своите избори" и да остане в пасивно положение - на изпробване и проучване на възможностите. Това отличава най-много сегашните зрелостници от техните връстници отпреди 10-15 години, каза в интервю за БТА доц. Маргарита Бакрачева - психолог от Института за изследване на населението и човека при БАН, попитана възможно ли е да се направи "общ психологически портрет" на сегашните зрелостници в България.

Това са двете полярни групи сред зрелостниците ни, които се наблюдават в момента, но динамиката в изборите пред младите хора - в икономически и социален аспект, е характерна за целия свят, а не само за нашата държава, посочи психологът.

Бакрачева отбеляза, че това е наложило преди 15-20 години използването на термина "възникваща зрялост", описващ периода на юношеството, но не вече до 18-19 години или до 25 години, а до 29-30 години. Това е доста по-продължителен период, който е необходим, за да могат младите хора да се ориентират в многото възможности за избор пред тях, но и заради това, че има непрекъснат натиск от обществото към младите хора да учат през целия живот, обясни Бакрачева.

Психологът допълни, че вече ограниченията не са свързани с това веднага след училище да се започне да се учи висше образование, защото това може да става по всяко време - може да се учат различни специалности и младите хора да се преквалифицират. Така че от една страна зрелостниците имат много възможности за избор, но от друга - има и усещане за натиск към младите хора, да дават най-доброто от себе си, обобщи психологът каква е ситуацията с бъдещето пред младите хора.

Водещи новини

Още новини