Учени ще изследват нагласите на българите към книжовния език. Днес започва проект по темата, а проучването ще се прави от езиковеди и социолози от три научни институции – Института за български език, софийския университет и институтът за икономически изследвания при БАН.
Доц. Руска Станчева от БАН, която е ръководител на проекта обясни в предаването "Хоризонт до обед" какво точно ще бъде изследвано.
Става дума за това дали хората искат отпадане на пълния член, както и формите при които има т. нар."мекане" ще станат дублетни, като и за още доста явления, които от доста време са доста широко разпространени в устната реч, но са квалифицирани като грешка в писмения език. Като цяло всъщност ни интересува и какво е отношението, какво е мнението , нагласите на българите към книжовния език като един от символите на националната идентичност. Разбира се, нас като хора, които се занимават с разработването на речници, особено на правописния речник, който задава нормите на книжовния език, е особено важно как се отнасят хората към тези разминавания между писмения език и устната реч, склонни ли са и до каква степен да възприемат някои от тези широко разпространени явлени, обясни тя.