Висшето образование у нас се нуждае от осъвременяване, затова и измененията в Закона за развитието на академичния състав са необходими. Това е един дълго чакан закон, който предизвика бурни реакции в академичните среди. Ние връщаме това, което оригинално беше замислено в него, тъй като той беше осакатен. Това каза служебният министър на образованието Николай Денков в предаването "Още от деня" по БНТ.
В академичните среди този закон има положителни отзиви, добави той.
Според него законът ще подобри качествата на академичните изследвания и изискванията за академично израстване. „Това е и част от предвидените мерки за повишаване качеството на висшето образование. А за да са най-добрите преподавателите ни, самият ти трябва да си по-добър, а в съвременният свят учените са тези, които непрекъснато следят какво става в другите страни, какво е важно за студентите, за да може във всеки един момент това, което се преподава да отговаря на най-новото знание в света“, каза Денков.
„Ролята на учените и преподавателите е не само да преподават, а да разбират как се развива науката в света. Висшето образование има задачите не само да подготви студентите, а да жги накара да се развиват“.
Министър Денков коментира въпроса дали имаме нуждата от толкова висшисти на пазара на труда. „На този въпрос може да се отговори като се види статистиката на търсещите работа. Има намаление на намирането на работа на завършили висшисти. От друга страна бъдещето е във високо квалифицираните кадри“, подчерта той.