3000 лева чакат студентите по информатика

share

Софийският университет “Св. Климент Охридски” е първенец в 21 от 25 професионални направления, с които участва в рейтинговата система на университетите в България. Това показва новото шесто издание на рейтинговата система, което бе представено вчера.

Техническият университет в София има водещи позиции в 6 от общо 9 професионални направления, застъпени в него.

Най-висок среден месечен облагаем доход получават завършилите Информатика и компютърни науки в СУ - 3237,65 лв., следвани от дипломиралите се в Администрация и управление в Американския университет в България - 3056,54 лв. В челната 15-ица по доходи са направленията Информатика и компютърни науки - и в Американския университет в България, и в Нов български университет и Комуникационна и компютърна техника - в Техническия университет и в Нов български университет.

Диплома от направлението Обществено здраве в медицинските университети в София и Пловдив и в НБУ също носи високи доходи, както и Машинно инженерство в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”.

Най-високи средни доходи получават завършилите професионални направления Информатика и компютърни науки (2040, 73 лв.), Матетматика (1761, 55 лв.), Проучване и добив на полезни изкопаеми (1628, 66 лв.), Обществено здраве (1571, 03 лв.), Комуникационна и компютърна техника (1538,73 лв.), Военно дело (1506,90лв.), Металургия (1409,68 лв.), Фармация (1344, 96 лв.), Медицина (1328,72 лв.) и Електротехника, електроника и автоматика (1280,50 лв.).

Шестото издание на рейтинговата система на университетите в България беше представено официално. Рейтингът е направен от Министерството на образованието и науката и консорциум ИОО-С - Институт “Отворено общество” - София, и “Сирма груп”.

Информацията е в интернет базирана платформа на адрес http://rsvu.mon.bg.

В новото си издание рейтинговата система сравнява 51висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на 44 показателя. Те са изцяло обективни - Учебен процес, Научни изследвания, Учебна среда, Социално-битови и административни услуги, Престиж, Реализация на пазара на труда и регионална значимост, пише 24 часа.

В новото издание на рейтинга са включени повече индикатори, измерващи регионалната значимост на висшите училища и тяхната обвързаност с местната икономика и местния пазар на образователни услуги.

 

Водещи новини

Още новини