Българите престават да учат на 35 години

Булфото/Архив
share

В България проблемът е свързан с това, че след 34-35 години ученето през целия живот не се съотнася към нито една от стъпките, които хората предприемат. Тоест, на 35 години се престава да се учи. Тези данни изнесе вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева по време на правителственото заседание в четвъртък. Тя запозна премиера и министрите с отчета по Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 година. Това стана ясно от стенограмата на заседанието, показа проверка на Novini.bg

"Изключително важна тема, тема, която е свързана с индикатори, чрез които ни измерват в рамките на Европейския съюз", подчертава Кунева.

По думите й това крие "опасност за икономиката, опасност за социалната сфера". Кунева се аргументира с това, че хората не могат да реализират потенциала си и това са мерки, които ние трябва да вземем, за да може да се прекъсне тази порочна практика.

"Ще има нужда от много и концентрирани усилия. Тук е случаят да кажа, че изработването на индикатори по такива стратегии при нас не е на нужната висота. Бих искала да помоля Министерство на финансите, които са дали известни препоръки точно за индикаторите за измерването на резултатите по тази стратегия, да влязат в обща работна група с нас и да направим индикатори не само към тази стратегия, но и към много други, без които на практика ние можем само да отчитаме количествено какво се случва, а не да влезем в дълбочина като качествени критерии и съответно да вземем мерки за това", коментира още вицепремиерът.

Тя съобщи, че ще предложи в следващите месеци мерки, с които да се стимулират и хората да учат и в по-напреднала възраст.

Водещи новини

Още новини