Повече от 400 милиона евро са осигурени до настоящия момент на 2016 г. по програма за транснационални партньорства за разработване на иновативни политически методи, подходи и практики на местно и национално ниво, като приоритет е даван на проектите, свързани с целите и препоръките на Парижката декларация за справяне с радикализацията, насилствения екстремизъм и дискриминацията. За това информира с писмо европейският комисар по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич, съобщава пресцентърът на МОН.
Наврачич посочва, че освен това към настоящия момент е отворена отделна покана с бюджет от 13 милиона евро, подкрепяща разпространението и повишаването на мащаба на добрите практики на местно и национално ниво в държавите от ЕС. В писмото са представени текущите инициативи на европейско и на национално ниво. Посочени са и конкретни мерки за реализиране на целите на Парижката декларация и мобилизиране на ресурси по програмата "Еразъм+". В декларацията от 2015 г. министрите на образованието на държавите в ЕС се обявиха за засилване на критичното мислене и на медийната грамотност на младите хора, по-специално що се отнася до използването на интернет и на социалните мрежи, с цел развиване на съпротивителните им сили спрямо всички форми на дискриминация и индоктринация. Те се разбраха за насърчаване на образованието на млади хора в неравностойно положение, припомнят от МОН.
Като част от бюджета за 2017 г., ЕК ще предложи да продължи да се изпълнява приоритетната насоченост от 2016 г. както чрез дейности за включването им в политиките, така и чрез специализирани дейности, посочва в писмото си еврокомисарят Наврачич. За да подкрепи държавите членки, ЕК ще създаде база за по-доброто познаване, ще укрепи събирането на доказателства на европейско ниво и ще осигури засилена политическа подкрепа, свързана както с включващото образование, така и с преподаването на социални и граждански компетенции. Подкрепата за учители и училища ще се осъществява чрез засилване на използването на eTwinning; създаване на мрежа от "Посланици за приобщаване" по програмата "Еразъм+"; разширяване на Европейския инструментариум за училищата; насърчаване на повече обучения за учителите за гражданското образование по програмата "Еразъм+".
ЕК ще опита да мобилизира университетите, като ги насърчава да присъждат кредити за доброволческа дейност и да разработят учебни планове, които комбинират академичното съдържание с гражданското участие. За тази цел ЕК ще осигури възможности за споделяне на добри практики по тези теми. Сред целите на комисията е засилване на младежката работа и доброволчеството и популяризиране на диалога. Засилената подкрепа за младите работници и младежките организации ще се осъществява чрез виртуален обмен по програмата "Еразъм+"; разработване на специален инструментариум - практически насоки, методи и казуси за обучение; укрепване на Европейската доброволческа служба; засилване на подкрепата за младежките проекти на местно ниво по "Еразъм +". ЕК ще популяризира успешните и иновативни проекти чрез Европейската награда за социално включване в спорта.