Гафът с обещаното с половин уста 10% увеличение на учителските заплати става все по-голям. Премиерът Бойко Борисов вчера застана открито срещу просветния министър Меглена Кунева и отсече, че не е чувал за подобно намерение. Министерството на финансите също отрече да е поемало ангажимент за повишението, пише "Сега".
На неделния учителски събор Кунева съобщи пред 12 хиляди учители, че ведомството й и синдикатите ще се борят за 10% скок на учителските заплати от 1 януари 2017 г. Ангажиментът е записан и в новия колективен трудов договор. Кунева дори цитира финансовия министър Владислав Горанов, който заявил, че в следващия бюджет образованието ще е приоритет заедно с отбраната. Тържественият начин, по който бе съобщена "новината", остави впечатление у учителите, че увеличението е вече договорено, и те отчетоха това като единствената новина от събора.
Вчера премиерът Бойко Борисов остро опроверга министъра си. "От вас научавам. Тя може би има резерви в МОН и ще го направи. С мен и с финансовия министър не е говорено на тази тема. При мен министрите всеки ден си пожелават двойно и тройно увеличение на заплатите", заяви Борисов. Той не пропусна и любимото си оплакване: "Това го правеше тройната коалиция. Излиза уважаемият приятел Йовчев и казва: с 200 млн. вдигаме заплатите на полицаите. Чобанов като финансов министър не потвърждава това, защото ги няма парите. Идваме ние и с 200 млн. плащаме повече".
Премиерът направи и груба сметка, че въпросното увеличение би струвало 250 млн. лв. на година. "На 2 милиарда - 10% са над 250 милиона на година", изчисли премиерът, имайки предвид 2.295-те млрд. лв., които през м.г. бяха отпуснати за цялата система на средното образование. В тази сума влизат всички разходи - за издръжката на един ученик, за материална база, за целодневно обучение и др. По-точно обаче би било да се гледа само издръжката на учениците, която годишно струва 1.656 млрд. лв. Приблизително 80% от тази сума отива за заплати, т.е. за 10% скок на преподавателските възнаграждения ще са нужни грубо около 132 млн. лв.
От Министерството на финансите заявиха пред "Сега", че поемането на ангажимент за увеличение на учителските заплати не е било консултирано с тях. Те уточниха, че работата по бюджет 2017 върви според планирания график и с нито едно министерство все още не са водени разговори в детайли по параметрите за догодина, включително с образователното ведомство по тема "възнаграждения".
От МОН коментираха, че няма драма след изявленията на министър-председателя, тъй като бюджетната процедура за догодина тепърва предстояла. Заплатите на учителите зависят от делегираните бюджети, които се формират от стандартите за издръжка на едно дете в училище. Издръжката за 2017 г. вече бе завишена, но със скромните 1.2%. Няма пречка стандартът допълнително да се завиши при постигнато съгласие за по-високи разходи за заплати. Дали това ще се случи, ще стане ясно най-рано през септември, когато министерства и общини трябва да внесат във финансовото министерство конкретните си проектобюджети за 2017 г.
При така създадения разлом в кабинета съвсем не е сигурно дали ще има пари и за другите договорки в колективния трудов договор в образованието. В него е записано, че обезщетението при пенсиониране на учителите от 1 януари 2017 г. ще стане 10 заплати и половина. По закон от 1 август то се вдига от 8 на 10 работни заплати и този разход следва да е предвиден още в тазгодишния бюджет. Друг ангажимент е, че от 1 октомври 2016 г. за наставничество на учители ще се заплаща не по-малко от 50 лв. месечно за срок до 1 г. Заплащането за класния ръководител се повишава от 25 на 30 лв. Работодателите вече ще поемат не 85%, а 100% от стойността на абонаментните карти или билетите за пътуващите педагози, а средствата за представително облекло на учителите трябва да се увеличат от 350 на 360 лв. Като цяло напрежението между министрите може да затрудни договарянето на повече пари за сектор "Образование" догодина, което е ключово за реформите и в средното, и във висшето образование.
Учителите останаха излъгани за увеличението на заплатите
- 21.06.2016 | 06:40
- 2904