Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, както и зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, присъстваха на научна конференция "Националната стратегия за развитие на научните изследвания до 2025 г".
Министър Кунева обясни, че имаме умовете и потенциала за развитие на науката и МОН трябва да стои зад тези хора. Но също така, не само министерството има клчово значение, а и бизнесът трябва да се включи. Безспорен факт е, че българските ученици печелят златни медали от последната Балканска Олимпиада - 6 златни. За да се развива този потенциал, ние сме длъжни да концентрираме ресурса на средства и да развиваме различните форми на социлано предприемачество.
Министърът на образованието и науката не скри притеснението си, че заради демографския проблем сме изгубили връзката между поколенията в областта на науката. Прекъснали сме връзката на ествественото предаване от възрастните към младите учени. Чрез тази стратегия за наука, създаваме една по-добра България. Реформа в този сектор трябва да има, да бъдат привличани млади учени, но не като закриваме научните институти.
В България иновациите формират много малка добавена стойност, която е на стойност 26%, при над 40 % за други европейски страни. У нас нямаме проекти, които да се съревновават на тези нива, достигнати от други. Стратегията ни за капацитета за научните изследвания, която ще обсъдим, ще стимулира също и съвременните модели в университетите, заяви Кунева.
Зам.-министърът на икономиката заяви, че са изминали много труден път двете министерства, за да създадат връзка между науката и икономиката. Защото няма как да се създава бизнес среда и икономически растеж без иновации и използване на нови технологии. Така трябва да направим, че всяко инвестирано евро в образование да се връща неколкократно на бизнеса, подчерта Везиева.