Кунева: Най-големият проблем за решаване чрез стратегията за научни изследвания е демографският

Булфото
share

Обновената Национална стратегия за развитие на научните изследвания беше представена миналия петък в Брюксел на еврокомисаря за наука Карлуш Моедаш. В нея са залегнали десетте препоръки на ЕК от партньорската проверка, като България беше първата страна, която се възползва от такава проверка. Това каза вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева при представянето на актуализираната стратегия за научните изследвания.

"На нас ни направиха диагнозата за това как се развива нашата наука и доколко тя може да кореспондира с европейската, с помощта на европейски експерти. Това ни спести доста пари и направи тази диагноза доста по-точна", коментира Кунева.

Тя обясни, че целта е чрез стратегията да се решават обществени предизвикателства, като например социалното предприемачество и въвеждането на информационните технологии на всички нива. Най-големият проблем, който трябва да се реши чрез стратегията, за нас е демографският. Предлагаме подмладяване на научната общност и привличане на млади учени, като цялостната политика е за модернизиране на науката. Промяна в политиката, но не чрез закриване на институти и звена, заяви министърът на образованието.

По думите й стратегията предвижда по-добра наука за по-добра България - 2025, и визия за развитието на научните изследвания в подкрепа на обществото и икономиката. Целите на стратегията са свързани с увеличаване на средствата за научни изследвания и иновации до 1,5 процента от БВП до 2020 г. и достигане на 0,45 процента публично финансиране на научните изследвания в България, обясни вицепремиерът Кунева.

Тя посочи, че другите цели са за развитие на електронното управление на научно-изследователската, развойната и приложната дейност у нас, и за изграждане на устойчива връзка между образованието, науката и бизнеса, като основа за развитие на икономиката. Необходимо е оптимално използване на публичните инвестиции в научно-изследователските инфраструктури, както и развитие на съвременни изследователски университети и центрове за научни изследвания, каза вицепремиерът Меглена Кунева. Тя уточни, че предстоят обсъждания на актуализираната стратегия за научните изследвания.

Водещи новини

Още новини