Записаните първокласници в страната за новата учебна 2015/2016 година са 64 841, като общо учениците от първи до 12-и клас са 757 969. От тях в дневна форма на обучение са 721 707 ученици, на които ще преподават 68 891 учители. Това обяви в министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев по повод началото на новата учебна година в сферата на средното образование на 15 септември.
Окончателният брой на децата, записани в първи клас, ще стане ясен след 15 септември, уточни заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева.
Тя отбеляза, че от тези близо 65 000 първокласници в страната около 11 000 са децата, постъпващи в първи клас в София-град. През миналата учебна година първокласниците в София бяха с около 500 повече от сегашната учебна година, отбеляза Кастрева. Министър Танев заяви, че готовност за започване на новата учебна година има във всичките 2564 училища в страната.
Осигурени са и безплатните учебници от първи до седми клас в училищата. От Министерството на образованието и науката съобщиха, че през новата учебна година ще има внезапни проверки в училищата за фиктивно записани ученици. "Ще бъдат правени внезапни проверки по маршрути, които няма да бъдат предварително съобщавани", заяви министър Танев. Той съобщи, че е започнала предварителна проверка, като засега само в 16 училища, специално избрани, са установени 505 ученици, които са били фиктивно записани.
Половината от тези ученици са в самостоятелна или във вечерна форма на обучение, като заради тези нарушения има наказани училищни директори.
Според министър Танев една от мерките срещу фиктивното записване на ученици е чрез намаляване на броя на учениците, необходими за запълване на паралелките. В повечето училища са необходими минимум 18 ученици, за да се запълни една училищна паралелка. Ще се опитаме да намалим малко този брой на учениците, за да бъде той легитимен, но въпросът е финансов и е необходимо съгласуване с Министерството на финансите, обясни министър Танев.
След голямата учителска стачка през есента на 2007 г. училищата се финансират чрез делегирани бюджети, като получават средства по единните разходни стандарти за издръжка на учениците. Средният стандарт за ученик е около 1400 лева годишно.