Наплив към гимназиите в централната част на столицата отчитат от столичния регионален образователен инспекторат (РИО). Учениците имат засилен интерес към училищата, които се намират в центъра на София.
Централните гимназии са предпочитани по две основни причини – от една страна авторитетът им на институции, които гарантират качествено образование и от друга страна възможността за децата да сменят обкръжаващата ги среда, коментира пред „Монитор” заместник-министърът на образование Ваня Кастрева, която дълги години беше началник на РИО – София.
Едновременно с наплива от ученици към централната част на града, столични райони като „Студентски” и „Сердика” са останали без прием в профилирани паралелки след завършен VІІ клас. През настоящата кампания тревожен факт е и трудното реализиране на паралелките в районите „Младост”, „Люлин” и „Подуяне”, коментираха още от РИО – София. Много от кандидат – гимназистите от отдалечените райони пък са предпочели да останат в близкото училище в VІІІ общообразователен клас, вместо да учат в профилирана паралелка в по-отдалечен район.
Причината е закритите профилирани паралелките в техните райони, в които тийнейджърите са искали да учат и са били приети. След като обаче прием не е реализиран, учениците са предпочели да учат в общообразователен клас, но да останат близо до дома си, вместо да се запишат някакъв профил в училище в друг район, където има места.
50 паралелки са закрити в столицата, като 29 от тях са в профилирани гимназии, а 21 – в професионални, отчетоха още от просветния инспекторат в София. Така за учебната 2015/2016 година се реализира прием в общо 249 паралелки в столицата, от които 169 в СОУ и профилирани гимназии и 82 паралелки в професионални гимназии. Предварителният план беше за запълване на 198 профилирани паралелки и 103 професионални.
Големият брой закрити паралелки се дължи на факта, че като цялото учениците тази година са по-малко на брой, както и на по-големия брой слаби оценки на националното външно оценяване, коментираха още от РИО – София. От инспектората не пожелаха да назоват конкретните закрити паралелки с мотива, че така ще навредят още повече на престижа на училищата.
95 училища в столицата предлагат места за учениците, които не са попаднали в нито една от столичните гимназии след финалния етап на класирането. Това обикновено са деца, които поради лошо подредени желания, слаб успех или друга причина не са успели да се класират.
Седмокласниците, които дори не са се опитали да кандидатстват, също могат да избират между тези столични училища, които ще сформират непрофилирани паралелки. Записването в обявените 95 непрофилирани паралелки ще продължи до началото на учебната година. Пълният списък на училищата вече може да се намери на сайта на Регионалния инспекторат по образование. Училищата са разпръснати из много от кварталите в София. Сред тях са 29-о СОУ в „Сердика”, 23-то СОУ в „Слатина”, 121-во СОУ в „Триадица”, 101-во СОУ в „Надежда”, 56-о СОУ в „Люлин” и др.