В опит да спре търговията с отговори на матурите просветното министерство е на път да размие окончателно отговорността за евентуални нарушения. Експертите на МОН предлагат организацията на изпитите в училищата да се поеме от нов тип комисия.
Така едноличната отговорност на училищните директори за получаване на изпитните комплекти и размножаване на изпитните варианти в деня на изпита ще отпадне и ще бъде заменена от колективна отговорност. МОН не предлага решение какво ще се случва при нарушения на самите членове на комисията. Това става ясно от публикуван на сайта на ведомството проект за промени в наредбата за организиране на държавните зрелостни изпити.
Промените в наредбата са продиктувани от разкритите тази година случаи на изнасяне на изтегления вариант на матурата по български език и литература и своевременното му решаване и търговия с верни отговори. Просветният министър Тодор Танев първоначално обяви, че в схемата са били замесени стотици квестори и учители, участвали в организацията на изпитите, но впоследствие прокуратурата не откри подобно нарушение. Вместо това от държавното обвинение прехвърлиха вината върху учениците, които изнасяли сами изпитния вариант.
От публикуваните от МОН промени в наредбата може да се заключи, че проблеми има и при квесторите, и при учениците. И за двете групи са предвидени нови ограничения. Според новите правила за квесторите вече ще има изрично разпределение не само по изпитни зали, а и по коридори и входове. То ще се прави от регионалните комисии за провеждане на матурите в регионалните инспекторати. Изрично се забранява квесторите да са от училището, в което се провежда изпитът, и да са правоспособни по предмета, по който е той. Такива ограничения има и сега, но не са добре систематизирани. Забранява се на всички ангажирани в изпита педагози да ползват технически средства за комуникация, пише "Сега"
Нови забрани има и за учениците. Ученици, които преписват по какъвто и да е начин, използват техническо средство за комуникация или изнасят извън залата информация за изпитните материали, ще се отстраняват от изпита. За целта ще се съставя протокол, в който ще се посочват нарушителят, нарушението и моментът на извършване. Протоколът ще се подписва от квесторите и директора. Изпитните работи на отстранените по този ред ученици няма да се оценяват.
Докато при зрелостниците начинът за установяване на нарушения е регламентиран, за педагозите, включени в организацията на изпита, подобни текстове няма. Предвижда се занапред за организацията на матурите на училищно ниво да отговаря нова комисия. Няма регламент колко учители да включва тя. Комисията ще замести директора в почти всички дейности, за които той сега еднолично отговаря. Комисията ще приема вместо директора изпитните комплекти с образците за вписване на отговорите и ще отговаря за съхраняването, отварянето и разпределянето им в деня на изпита. Тя ще носи колективна отговорност за отпечатването на конкретния изпитен вариант за всички зрелостници, явили се на изпит, ще отговаря за разсекретяването на аудиофайловете в изпитите по чужд език, ще дешифрира получените отговори на брайл. Не е ясно дали комисията ще контактува с регионалния инспекторат при възникване на проблеми, или това все пак ще остане отговорност на директора.
Комисията за провеждане на държавните зрелостни изпити ще работи паралелно с друга нова структура - училищна зрелостна комисия. Тя обаче ще отговаря за друго - за приемането на заявления за явяване на изпити, обявяване на резултатите и издаване на дипломи. Така поне две комисии ще са замесени в организацията на матурите.
Не е ясно как точно ще се сформира комисията на държавните зрелостни изпити, при положение че има забрана в нея да не участват преподаватели с правоспособност по конкретния предмет. Втората матура, която е върху предмет по избор на ученика, се провежда в един и същи ден и покрива почти цялата учебна програма като предмети.