Националният статистически институт започва от днес за първи път анкетно проучване на тема "Изследване на образователната мобилност". До 28 ноември ще бъдат анкетирани 30 000 души от 18 до 34 навършени години. Това съобщи на пресконференция Свилен Кателиев - началник на отдел "Статистика на образованието и културата" в НСИ.
Целта на проучването е да се установи колко от завършващите висше образование у нас през съответната учебна година са имали период на обучение в чужбина. Това е необходимо във връзка с изпълнението на заложеното в Стратегията "Европа 2020" - поне 20 на сто от завършващите висше образование в ЕС да са имали период на обучение в друга страна.
През периода на изследване анкетьорите от НСИ ще посетят домакинства, попаднали в извадката. Анкетьори ще представят своите служебни карти и писмо, подписано от председателя на НСИ, в което са описани целите на изследването и важността на получаваната информация.
Младите хора ще попълват въпросник от четири страници, като сред въпросите са такива за пол, възраст, гражданство, икономическа активност /трудов статус/, придобити степени на образование, както и специализирани въпроси, свързани с престоя в друга страна с образователна цел с акцент върху студентската мобилност. Ще има и въпроси, свързани с професионалната мобилност при професионалното образование и обучение при средното образование и за неформалното обучение.
Проектът за образователното изследване е стартирал през март тази година с финансовата подкрепа на ЕК. Предварителните резултати от изследването ще са готови на 31 март 2015 г., а окончателните - два месеца по-късно, след валидиране от Евростат.
Според редовни изследвания на НСИ през академичната 2013 /2014 г. във висшите училища в България се обучават 11 282 чуждестранни студенти, от които 4276 са жени. Най-голям е броят на чуждестранните студенти от Турция - 3982, Гърция - 2516 и Македония - 540. Почти половината от всички чуждестранни студенти у нас се обучават в областта на здравеопазването, 11 на сто - в техническите науки, 7 на сто - в науките за обществото.
По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие през 2012 г. най-голям е борят на българските студенти във Великобритания - 7405 и в Германия - 7195, следвани от Австрия, Франция, Испания и Холандия с по около 1700 български студенти.