Талантлив млад математик от ОМГ „Академик Кирил Попов” в Пловдив стартира дарителска кампания, за да може да отиде на състезание в Китай. 16-годишният Мирослав Маринов е спечелил квота за участие в международния конкурс, след като единствен от гимназията си на първия кръг е получил златна значка.
Заедно с него към Китай ще пътуват и други деца от страната, но младият математик ще е единствен от Пловдив. Спира го само липсата на финансови възможности, а срокът да се запише за втория кръг от престижното състезание е краят на юни, пише "Монитор".
„Финансирането на международните ученически състезания не се поема от никого. Министерството на образованието отпуска средства само за двете международни олимпиади по математика и информатика. Община Пловдив финансира само национални състезания от календара на министерството.
Партньорски фондации вече ни отказват, защото много станаха нашите ученици, които участват в чужбина на състезания”, заяви директорът на Математическата гимназия Ивайло Старибратов. По думите му единственият шанс Мирослав да замине за втория кръг от конкурса в китайския град Ченг Ду е дарителска кампания.
Тази година училищното настоятелство е финансирало участието на трима изявени ученици на ОМГ на математическо състезание в Москва, каза още директорът. За всеки един от участниците трябвали по 1500 лева и бюджетът за годината вече буквално е изчерпан. Каузата тогава била подкрепена от всички ученици. Всеки един от възпитаниците на ОМГ дал по един лев, за да могат тримата му съученици да отпътуват за руската столица. „Търсим винаги фондации, но сега ни отказаха”, каза още Старибратов.
Поради липса на пари обаче пропаднало пътуването на математическия отбор на гимназията до Тайланд и Южна Корея. Шестимата ученици с двама ръководители там е трябвало да защитят реномето на Математическата гимназия в Пловдив. За да не се случи това и с Мирослав, от ръководството на училището са решили да го подкрепят в каузата да се съберат необходимите пари.
„Всеки, получил златна значка от първия етап, има право да участва във втория финален етап на състезанието. 1900 лева струват самолетните билети отиване и връщане. Други 710 лева ми трябват за престоя в Китай, а 120 лева е нужната сума за издаване на виза. Или общо необходимите средства са 2730 лева”, пресметна вчера за секунди Мирослав. Той уточни, че състезанието в Китай ще е от 26 до 30 юли, ако успее до края на юни да се запише.
„Не решавам по цял ден задачи. Само когато имам състезание по няколко дни не спирам, но иначе – не. А в деня преди състезанието си почивам и не решавам”, каза с усмивка ученикът. Мирослав не е първият математик в семейството. Майка му – Владка Маринова, е учител по икономика в Търговската гимназия в Пловдив и също е завършила Математическата гимназия.
В ранното си детство синът й се е занимавал с пеене и никой не е подозирал за таланта му в математиката. Когато станал в 7-и клас и трябвало да кандидатства, се подготвил абсолютно сам за матурите. „Не сме наемали частни учители. Сам пожела да решава задачи. Всичко вкъщи е затрупано в сборници по математика, тегли по интернет задачи”, каза майката. И въпреки че и тя е на „ти” с математиката, чистосърдечно призна, че задачите, с които с лекота се справя Мирослав, самата тя не може да ги реши.
Мирослав спечелил трудния първи етап на конкурса и бил отличен със златна значка. Решил успешно 25 задачи, които били от различни дялове в математиката. „Имаше задачи от четирите дяла – алгебра, геометрия, теория на числата и комбинаторика. Бяха трудни, но се справих. Първият етап бяха 25 задачи със свободен отговор, които трябваше да решим за 90 минути. Предимно трудни задачи бяха”, казва Мирослав. Той признава, че ако успее да събере нужните пари, това ще му е първо пътуване за международно състезание в чужбина. До момента е участвал и в друг интернационален конкурс, но той се е провел в Пловдив.
Средствата, които ще бъдат събрани от дарителската кампания, са целеви и ще бъдат разходени само за участието на младежа, гарантират от гимназията. Повече информация за това как могат да бъдат дарени суми има на интернет страницата на Математическата гимназия www.omg-bg.com, уточниха от училището. Очаква се на финала в китайския град Ченг Ду да се съберат най-талантливите математици от Хонконг, Малайзия, Сингапур и други страни. Вторият финален етап на състезанието също вероятно е разделен на възрастови групи, които са общо 9, казва Мирослав.