Само за родители: Съвети преди първия учебен ден

share

Не плашете детето – звучи абсурдно, но се случва често. Първият учебен ден е сред най-важните в живота на детето и в старанието си да го направим специален често плашим детето. Обясненията, че малчуганът вече е пораснал, трябва да стане отговорен, да учи и да се старае, често му изглежда като край на детството, игрите и забавленията. Изрази като "Ти вече си голям, ще ходиш на училище, а не правиш или това и онова" са абсолютно забранени, твърдят психолозите.

Родителските емоции в първия учебен ден също могат да са стряскащи за детето. Прекалена загриженост и разплаканите от умиление възрастни никак не са препоръчителни. Не го изпращайте с предупреждения от рода на "Внимавай какво говори учителката, да не ти скара" и т.н. За преодоляването на неговите притеснения от новата среда много помагат книжки като например "Франклин тръгва на училище". Новият дневен режим също е стресиращ за децата. Подгответе го, като се опитвате например да лягате вечер по-рано и не го карайте сутрин да бърза.

Ден преди началото на учебната година детската стая вече е готова, а повечето покупки са направени. Винаги обаче остават някои неща, които се набавят в последния момент – не ги купувайте без детето и не пестете пари от моливи и подобни дребни неща. То ще ги възприема като новите си играчки и също могат да са стимул за училище. Също така не е препоръчително да чува обяснения кое колко е скъпо, защото може да остане с впечатлението, че неговото ходене на училище е голяма тежест за вас. Добра идея е да получи специален подарък за този специален ден, който например да го очаква вкъщи, след първия учебен ден.

След училище не го обсипвайте веднага с въпроси като "Как мина днес?", "Какво учихте?", "Слуша ли?" и т.н. Най-добре да оставите детето само да разкаже впечатленията си, дори и да не е веднага. Тук много могат да помогнат вашите спомени от това време – децата много обичат да слушат историите на родителите си.

Първите домашни идват още в първите учебни дни. Не карайте детето да ги пише веднага след училище, дори и да ви се струва, че те са толкова много, че няма как да успее за следващия ден. Не се превръщайте в учител на детето, като постоянно му помагате, а понякога дори неволно в бързината пишете домашните вместо него. Целта е да се научи на самостоятелност, а това няма да стане, ако решавате задачите му, докато хлапето гледа телевизия и се прави, че ви слуша. Това разбира се не означава "да го оставите да се оправя както може" – просто всичко трябва да си има своите граници.

Никога не сравнявайте детето с някой от съучениците и не му го давайте за пример – това е унизително за него. Вместо това можете да му сочите за пример любим герой от детско или книжка. Също така е забранено да обсъждате проблеми или неуспехи в присъствието на съучениците му.

Не пестете похвали, съветват психолозите. Дори и след неуспех с някое предизвикателство трябва да намерите нещо, за което да поощрите детето, а след това внимателно да обсъдите проблема. Принудата и изнудването от типа: "Ако си напишеш домашното, ще ти купя подарък" не работят, защото то може да възприеме, че ви върши някаква услуга, за която вие му се отплащате.

Не затрупвайте детето с езикови курсове, спорт и други още от първите седмици след началото на първи клас. На него му е необходимо време да се адаптира към новата среда, а за това няма да помогне, ако е капнало от умора или в главата му е претрупано с чужди думи или ноти, например.

И още няколко практични съвета за първия ден в училище:

– не купувайте големи и скъпи букети на 15 септември: детето ще се чувства некомфортно, докато се опитва да поднесе цветята, които едва удържа.

- покажете на детето къде са тоалетните в сградата, за да не се притеснява да попита.

- за всеки случай детето трябва да може да каже трите си имена, адреса, телефон на родител и имената им.

- научете го само да подрежда чантата си, вместо да обяснява "Амиии, мама е забравила да ми го сложи в чантата".

- погрижете се да закуси добре преди училище, защото иначе рискувате до голямото междучасие да мисли само за храна.

Водещи новини

Още новини