Недоволство избухна заради четвъртото класиране в Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщава "Труд".
Над 600 са свободните места за първокурсници във висшето училище, като голяма част от тях са в едни от най-търсените специалности.
Заради тях ВУЗ-ът обяви допълнителен прием, а вече записалите се първокурсници и техните родители се възмутиха. Причината е, че част от кандидат-студентите са влезли в не толкова желани от тях специалности. Сега се оказва, че в тези, които са посочили на първите пет позиции, има места.
“Като е имало празни бройки, защо детето е класирано по последно желание?!”, възмути се майка пред “Труд”. Интернет форумите също пощуряха от обвинения към ръководството на висшето училище. Според родителите, в СУ криели цели три класирания празните бройки в специалности като философия, история, икономика, за да се напълнят не толкова търсени дисциплини.
“Няма такова нещо. Никой не е крил места. На първите три класирания бройките в отделните специалности са се запълвали и не са оставали празни места. Част от кандидатите обаче са се отказали и не са се записали. Така след третия тур са останали въпросните над 600 места", отсякоха от Алма матер.
“Очакваме още хора да напуснат и да си изтеглят документите, защото сега тече приемът в академиите по изкуства и тези, които бъдат приети, ще си изтеглят документите от нас”, каза Симеон Хинковски, пресаташе на СУ.
За празните бройки нямат право да кандидатстват вече приетите и платили таксата. А само тези, които не са влезли никъде или са се отказали от друг ВУЗ. Ето защо ще се получи така, че в по-желаните специалности сега ще влязат младежи с по-нисък бал, които до този момент не са приети другаде. Друг е въпросът, че в СУ не са намерили решение на казуса още преди започването на кампанията. Липсата на кандидати при тях, както и за част от останалите вузове, не е за първа година. С обявяването на безчет класирания проблемът очевидно не може да бъде решен, обясниха експерти.
Според преподаватели в СУ досегашният начин на прием трябва да се прекрати. Кандидатите трябвало да влизат на база минимални изисквания - тест или матура. Само за определени специалности като правото да има тежки изпити. След първата година всички двойкаджии да напускат. От ВУЗ-а се въздържат от подобни промени по две причини. Първата е, че това ще сложи край на бизнеса с частните уроци. Втората - рязко ще падне държавната им субсидия.