Резнаха бонусите на учителите от малките училища

share

Малките училища няма да успеят да дадат бонуси на учителите си за 15 септември заради недостиг в бюджета. Издръжката за един ученик не е коригирана от четири години насам, а в индивидуалните сметки на школата вече се прибави квалификацията на педагозите и диференцираното заплащане, за които няма допълнително субсидиране по програми, съобщава Марица.

Това води и до замразяване на учителските заплати, които от четири години насам не са мръднали и засега няма шанс да бъдат увеличени. Основната работна заплата за Пловдив е 570 лева, но с допълнителните плащания, парите за работно облекло и бонусите може да стигне 750-800. “Колегите от селските училища с под 300 деца ми се жалват, че едва връзват двата края, а е трябвало да правят и неотложни ремонти за тяхна сметка. Особено тежко е положението в Искра.

В Пловдив това се отнася за училища като “Й. Йовков”, “Т. Каблешков”, “Ел. Пелин. Мнозина няма да успеят да дадат и средствата за работно облекло”, каза председателят на Съюза на работодателите в средното образование за областта Георги Енчев. Положението на големите и реновирани училища пък се утежнило от зашеметяващите суми за такса смет, които трябва да плащат, след като общинският съвет отказа да отмени налога за учебните заведения. За поредна година директорите ще трябва да се справят с 90 на сто от парите в бюджета си, тъй като цялата сума ще им бъде изплатена едва през декември. Тогава, който има възможност, ще даде по-големи премии за Коледа.

Около 200 са незаетите места за учители в областта, показва справката на вакантните бройки. Основният проблем са учителите по трудово и чужд език. Драматично е положението в селските школа, които до последно не знаят дали одобреният от тях кандидат ще приеме работата. В повечето случаи кандидат-педагозите изчаквали да видят дали ще се уредят в града и едва ако не успеят, приемали.
До 3 септември всички директори на общински, държавни и частни училища трябва да подадат справка в регионалния инспекторат по образованието за готовността за старта на учебната година. Те трябва да посочат дали са осигурили отоплителния сезон, имат ли нужния педагогически персонал и учебници. Не на последно място школските шефове са длъжни да посочат ще приключат ли ремонтите до 15 септември и изпълнили ли са санитарно-хигиенните изисквания.

Водещи новини

Още новини