Математическа задача за първокласници, участвали в коледно състезание, предизвика недоволство сред преподаватели. Този път не условието, а посоченият от авторите отговор е грешен, съобщи БТВ.
След като проверили верните решения на задачите в интернет, преподаватели от училището в Мездра сигнализираха, че втората задача е със сгрешени отговори на провелото се коледно състезание миналата неделя.
Децата трябвало да запълнят равенството с четири липсващи цифри. Пита се 10 минус 2 е равно на колко плюс 1 е равно на колко минус 3 е равно на колко плюс 4 е равно на колко (10-2=х+1=х-3=х+4=?). Според авторите на теста излиза, че 10-2=8+1=9-3=6+4=10.
„Във всякакъв вид математика, на всички етапи от човешкото развитие „равно" означава, че стойността на лявата страна трябва да е равна на дясната, в случая се получава, че осем е равно на девет, е равно на шест, е равно на десет, което е неправилно", коментира преподавателката по математика Румяна Стефанова.
Първокласничката Мария написала в първото кръгче с липсваща цифра 7. Според преподавателите Мария е права, защото все пак се е досетила, че десет минус две е равно на седем плюс едно.
Според председателя на Съюза на математиците в България акад. Петър Кендеров отговорите на задачата са съобразени с възрастта на първолаците.
„Знакът „равно" за вас и за едно дете, което не е ходило на училище, е нещо съвсем различно. Знакът „равно" за вас, които сте завършили училище, който сте решавали уравнения до втръсване, е нещо, което се слага в едно уравнение и има един смисъл.
При тях този смисъл го няма. Те тепърва ще се доберат до този смисъл. При тях равенството са две успоредни чертички", обясни акад. Кендеров.
Проблемът е, че на децата, които са схванали смисъла на равенството, са отнети точки, а според преподавателите така се опорочава смисълът на подобни състезания - да се отсяват най-добрите.